Japonský výrobca herných konzol a videohier Nintendo ohlásilo kvartálne výsledky za prvý kvartál fiškálneho roka 2024. Firma dosiahla medziročný nárast tržieb (Net Sales) o 50 %. V tomto kvartáli sa jej spojili príjmy z animovaného filmu Super Mario Bros, ktoré sa stalo hitom a predajom novej hry zo série Legend of Zelda. Uvedenie filmu pozitívne ovplyvnilo predaj titulov súvisiacich s Mariom. Úspech hernej série s názvom Legend of Zelda hovorí samo o sebe, kde sa od uvedenia v máji predalo 18,51 milióna kusov. Okrem toho firma vo svojom reporte uvádza, že sa predajom darilo aj ďalším titulom.

V dôsledku týchto faktorov vzrástol predaj ako hardvérových jednotiek medziročne o 13,9 % na 3,91 milióna kusov, tak aj predaj softvérových jednotiek, ktorých počet sa medziročne zvýšil o 26,1 % na 52,21 milióna kusov. Pokiaľ ide o digitálny biznis, digitálne tržby vzrástli medziročne o 35,9 % na 119,6 miliárd JPY, k čomu prispelo znehodnotenie jenu v kombinácii s dobrým predajom stiahnuteľných verzií baleného softvéru pre Nintendo Switch a zvýšeným predajom súvisiace s Nintendo Switch Online.

V oblasti mobilných zariadení a služieb súvisiacich s IP viedla kombinácia nárastu príjmov z licenčných poplatkov a vysokej úrovne zapojenia publika do filmu The Super Mario Bros, čo sa prejavilo na tržbách vo výške 31,8 miliardy JPY, čo predstavuje medziročný nárast o 190,1 %.

Konečným výsledkom je, že celkové tržby dosiahli 461,3 miliárd JPY, pričom tržby mimo Japonska vo výške 369,0 miliárd JPY predstavujú 80 % z celkového počtu. Prevádzkový zisk dosiahol 185,4 miliardy JPY. Vďaka znehodnoteniu jenu na devízových trhoch, firma zaznamenala kurzové zisky vo výške 47,2 miliardy JPY, výsledkom čoho bol bežný zisk 253,7 miliardy JPY a zisk pripadajúci vlastníkom materskej spoločnosti predstavoval 181 miliardy JPY.

Firma má v druhej polovici kalendárneho roka 2023 uviesť sériu nových herných titulov. Ďalej tiež uvádza, že ambíciou firmy je dostať konzolu firmy do každej domácnosti alebo niekoľko do každej domácnosti, alebo dokonca jednu pre každého človeka. Ambiciózne ciele!

Čo je pozoruhodné, Nintendo uviedlo svoju konzolu Switch na trh ešte v marci 2017. Vzhľadom na súčasnosť, firma by už mala zápasiť s poklesom predaja svojho hardvéru aj hier, no silné tituly potiahli predaje nad očakávania dobre. Nintendo pracuje na uvedení nástupcu konzoly Switch, tá má byť na trh uvedená pravdepodobne budúci rok.Konzola by mala byť opäť prenosná a ako súčasný model Switch, bude rovnako využívať tzv. Cartridge. Či budú Nintento Switch Cartridge spätne kompatibilné a do akej miery sa pre novú konzolu prenesú hry kúpené pre Switch v digitálnom obchode Nintenda, zatiaľ nie je jasné. Nástupca Switchu, alebo Switch 2, nebude mať OLED display. Nová konzola kvôli zníženiu ceny bude disponovať LED obrazovkou.

Konzola bude prichádzať na pozmenený trh. Od uvedenia Switchu sa kategória prenosných a hybridných konzol výrazne rozšírila. Stalo sa to najmä vďaka popularite konzol Steam Deck, ktoré začínajú kopírovať výrobcovia iného herného hardvéru. Vlastnú prenosnú konzolu ROG Ally ponúka Asus a podobné zariadenie chystá aj firma Lenovo.

Disclaimer: Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.