Akcie veľkých technologických spoločností za uplinulé roky patrili medzi investormi najsledovanejšie a najobľúbenejšie. Ako sa im darilo v porovnovaní s americkým indexom S&P 500 v minulom kalendárnom roku 2022, nám ukazuje nasledovná grafika.

Ako môžeme vidieť, v priebehu celého náročného roka (vďaka nepriazni na geopolitickej úrovni, silného dolára a rastu inflácie) sa pozície a výkonnosť jednotlivých akcií BigTech spoločností menil. S náladou investorov sa menilo aj konanie firiem. V úvode roka sa akcie mnohých firiem držali, až na výnimku Netflixu, ktorého akcie sa prudko prepadli po oznámení poklesu predplatiteľov využívajúcich službu. Firma v druhej polovici roka na to reagovala zmenou politiky, kde chce do najlacnejšieho predplatiteľského programu pridávať reklamu. Na to trhy reagovali pozitívne a svoj veľký prepad akcií k závere roka sčasti vymazali a skončili na úrovni -50,47 %.

Prudký prepad akcií zaznamenala aj spoločnosť Meta. Je zjavné, že akcie Zuckerbergovej firmy sa prepadli najviac, a to o -64,45 %. Koreňom celého prepadu je séria nepriaznivých správ. V úvode roka firma oznámila, že dosiahla svoj strop rastu používateľov na globálnej úrovni, čo je pochopiteľné. V júny ohlásila odchod kľúčová osoba Facebooku Sheryl Sandbergová, ktorá po 14 rokoch odišla z pozície prevádzkovej riaditeľky. Asi za najväčšiu negatívnu správu považovať, že firma “páli” peniaze do vývoja vlastného Metaverse. Či sa mu to oplatí, zistíme v blízkej budúcnosti.

Vypadá to tak, že po odchode Jeff Bezos z pozície CEO Amazonu sa firme až tak nedarí napĺňať očakávania. O čom svedčia aj akcie, ktorým sa v minulom roku veľmi nedarilo. Tie zavŕšili koniec roka prepadom akcií o -50,70 %.

Firma Alphabet je známa tým, že ma angažmá naprieč celým technologickým svetom. To platilo aj v roku 2022, kde sa firma snažila naĺňať produktové a obchodné priority. Nakoniec akcie firmy skončili na úrovni -39,15 %.

Z veľkej šestky veľkých technologických spoločností sa v priebehu roka najviac darilo akciám firmy Apple. Napokon aj tie v závere roka poklesli a skončili na úrovni -28,61 %. Je zaujímavé, že napriek náročnému roku na geopolitickej úrovni, firma Apple dosiahla svoje rekordné tržby. Za čo môže séria uvádzaných produktových noviniek v priebehu roku.

Svoj status veľkej technologickej spoločnosti si už roky drží Microsoft. Tomu môže vďačiť sérií produktových zmien i ich vylepšení, či ohlásení mnohých spoluprác. Napriek tomu, akcie Microsoftu v závere roka dosiahli prepad -28,36 %.

Najsledovanejší americký index a benchmark S&P 500, ktorý združuje 500 najväčších amerických spoločností, v porovnaní s technologickými spoločnosťami skončil najlepšie, ktorý v závere roka zaznamenal – síce negatívnu výkonnosť -19,95 %.

Ako hodnotiť výkonnosť veľkých BigTech spoločností? Je zjavné, že vo svete technológií prišlo vytriezvenie a pravdepodobne nastáva aj zmena na poste veľkých technologických spoločností. Ako to bude s nimi vypadať, ukáže čas.

Disclaimer: Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.