Spoločnosti Berkshire Hathaway (BRK.A; BRK.B) sa pod vedením Warren Buffetta v druhom štvrťroku nesmierne darilo. Za úspechom stojí verejné služby a investičné zisky. Berkshire vykázala čistý zisk vo výške 36,199 miliárd USD pri príjmoch vo výške 92,5 miliárd USD. V tom istom období minulého roka spoločnosť vykázala čistú stratu -43,2 miliárd USD pri príjmoch 76,2 miliárd USD. K výnosom v druhom štvrťroku prispeli investície so ziskom 33 miliárd USD, čo je o 149,4 % viac ako v rovnakom období minulého roka, kde investície dosiahli straty vo výške 66,9 miliárd USD. Berkshire Hathaway sa v druhom štvrťroku podarilo dosiahnuť celkové tržby vo výške 125,5 miliárd USD.

Berkshire vykázala 4% pri ziskoch 65,6 miliárd USD medziročný nárast príjmov z poistných služieb. Segment železníc, verejných služieb a energetiky konglomerátu BH sa príjmy viac ako zdvojnásobili na 26,9 miliárd USD.

Buffett však považuje čistý zisk za zavádzajúci ukazovateľ výkonnosti, pretože zahŕňa zisky a straty z držania akcií ako Apple a Bank of America, bez ohľadu na to, čo Berkshire nakupuje alebo predáva. Prevádzkový zisk zas nezahŕňa kapitálové zisky alebo straty.

Buffettov konglomerát predal v druhom kvartáli akcie v hodnote 7,98 miliárd USD. V prvom kvartáli tohto roka predal Berkshire akcie v hodnote 10,4 miliárd USD. Firma tiež v 2Q oznámila nerealizovaný zisk takmer 26 miliárd USD, väčšinou na akciách spoločnosti Apple. Kde akcie Apple predstavujú takmer polovicu akciového portfólia spoločnosti.

Warren Buffett sa zameriava na energiu a naďalej zvyšuje svoj podiel v Occidental Petroleum (OXY). Začiatkom júla, po druhom štvrťroku, spoločnosť Berkshire Hathaway Energy súhlasila s nákupom podielu Dominion Energy (D) v Marylandskom vývoznom projekte zemného plynu za 3,3 miliardy USD. To Berkshire prinesie 75 % podiel.

Warren Buffett vykonal spätný odkup akcií Berkshire Hathaway len za 1,4 miliardy USD, pretože akcie konglomerátu stúpli na rekordnú úroveň. V 1Q 2023 Berkshire odkúpila svoje akcie za 4,4 miliardy USD, čo bolo o 57 % viac ako od Q1 2021. Za celý minulý rok Buffett kúpil akcie firmy za 7,9 miliardy USD.

Berkshire Hathaway ukončil druhý štvrťrok s hotovosťou vo výške 147,38 miliárd dolárov, pri hotovosti 130,62 miliárd USD v 1Q 2023 a 128 miliárd USD v 4Q 2023.

Disclaimer: Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.