Pražská burza zavádza nový index PX START

Pražská burza zavádza od 18. 12. 2023 výpočet nového indexu PX Start (ISIN CZ0160000035). Súčasťou indexu sú všetky akcie obchodované na trhu ŠTART, v súčasnej dobe sa jedná o 14 emisií. Index PX START je dividendový index, frekvencia jeho výpočtu bude jedenkrát denne po ukončení obchodovania. Na webe Burzy cenných papierov Praha bude index zobrazovaný od 19. decembra 2023.

„Na trhu ŠTART je teraz už dostatočný počet emisií, aby dávalo zmysel špeciálny index počítať. Súčasne dopyt po takom indexe je aj od našich členov,“ hovorí Petr Koblic, generálny riaditeľ Burzy cenných papierov Praha.

PX START je nový dividendový index neregulovaného trhu START, do ktorého môžu byť zaradené iba emisie z trhu START. Zaradenie novej emisie bude prebiehať iba v dňoch pravidelnej aktualizácie bázy, ktorá bude štvrťročná (marec, jún, september, december). Pokiaľ by naopak bola emisia vyradená z obchodovania na burze, bude vyradená z indexu PX-START okamžite. V prípade prestupu na regulovaný trh, bude emisia vyradená z indexu PX-START pri najbližšej pravidelnej aktualizácii bázy.

Počiatočná hodnota indexu bola stanovená na 1 000 bodov k 2.1.2020.

Disclaimer: Všetky uvedené informácie a visualizácie majú edukačný charakter a preto ich nepovažovať za investičné odporúčanie.