Amerického výrobcu elektrických áut Tesla pod vedením Elon Muska asi netreba bližšie predstavovať. V dnešnej analýze sa skôr pozrieme na jej hospodárske výsledky za druhý kvartál roka 2023 doplnený o vizualizácie kvôli lepšej predstave ako firma zarába, taktiež na aktuálnu súvahu, historický náhľad príjmu podľa jednotlivých kategórií produktov a pohľad na produkciu a doručenie vyrobených vozidiel.

Ale pekne po poriadku. Druhý štvrťrok roku 2023 bol pre spoločnosť Tesla priaznivý. V druhom štvrťroku roku 2023 firma dosiahla rekordné tržby, napriek tomu hospodárske výsledky vyvolali obavy investorov. Úspech spoločnosti pri generovaní tržieb napriek turbulentným podmienkam na trhu, môže na prvý pohľad slúžiť ako dôkaz jej odolnosti a prispôsobivosti. Americký gigant v oblasti elektromobilov aj týmto dokázal, že búrlivejšie ekonomické obdobie nedokázalo utlmiť jeho narastajúci výkon. V tomto období spoločnosť vykázala rekordné tržby vo výške 24,93 miliardy dolárov, čím ide o medziročný nárast o ohromujúcich 47 % v porovnaní s druhým štvrťrokom 2022. Úspech spoločnosti pri generovaní tržieb napriek turbulentným podmienkam môže. Čistý zisk potom predstavoval 2,614 miliardy dolárov, čo je o 20 % viac ako vlani. Prevádzkové výnosy však boli o 3 % nižšie ako v predchádzajúcom štvrťroku a dosiahli výšku 2,399 miliardy dolárov.

Pre lepšiu ilustráciu dopĺňam aj súvahu, ktorá je cenným nástrojom pre investorov, veriteľov a manažérov, pretože poskytuje dôležité informácie o finančnej zdravý spoločnosti, jej schopnosti splácať záväzky a mnoho ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú jej výkonnosť a stabilitu.

Pohľad na zloženie tržieb

Tržby z hlavnej automobilovej činnosti spoločnosti medziročne vzrástli o 46 % na 21,268 miliardy dolárov (približne 6,5 % nárast v medzikvartálnom porovnaní). Jej príjmy z výroby a skladovania energie, teda zo solárnych inštalácií a záložných batérií medziročne vzrástli o 74 % na 1,5109 miliardy dolárov. Vďaka väčšiemu počtu vozidiel na cestách vzrástli tržby spoločnosti aj v oblasti s názvom služby a ostatné, vrátane poplatkov za mimozáručné opravy vozidiel o 47 % na 2,150 miliardy dolárov.

Začiatkom roka 2023 E. Musk ohlásil zníženie cien elektrických vozidiel Tesla. Reakcie na túto skutočnosť sa názory analytikov a investorov líšili. Na jednej strane za týmto znižovaním môže byť zvyšovanie úrokových sadzieb a celkové dianie v ekonomike. Na druhej strane, keď sa pozrieme do histórie koľko automobilov firma Tesla vyrobila a koľko doručila, môžeme s určitosťou povedať, že do druhého kvartálu roka 2022 úzko korelovali. Ale od spomínaného kvartálu začal narasťať rozptyl medzi počtom vyrobených a počtom doručených vozidiel. Ako môžeme vidieť, ten rozdiel je dosť značný. Z toho vzniká otázka, či začína klesať dopyt po autách značky Tesla, pretože konkurencia nespí, hlavne zo strany Číny a jej domáceho producenta značky BYD.

Ďalším faktom je, že znižovanie cien vyrobených automobilov bude mať za následok nízkych marží. Na tento fakt E. Musk reagoval optimisticky a verí, že krátkodobé výkyvy v hrubej marži a ziskovosti sú v porovnaní s dlhodobým obrazom naozaj zanedbateľné. Časom uvidíme, či je to tak alebo nie.

Výsledky hospodárenia firmy Tesla za druhý štvrťrok 2023 ukázali jej odolnosť voči dianiu. Tesla nielenže prekonala očakávania analytikov v oblasti tržieb a zisku, ale taktiež sa jej podarilo udržať svoj rast aj v náročných časoch.

Klesajúca marža, rozptyl vyrobených a dodaných automobilov a taktiež neistota okolo zavádzania ďalších produktov pripomínajú výzvy, ktoré stoja pred spoločnosťou. Štvrťročná správa zatiaľ svedčí o schopnosti spoločnosti pohybovať sa v neistých vodách a pokračujúcej ságe jej zaujímavého rastového príbehu. Platí to aj v prípade akcií, ktoré v tomto roku a pri písaní tejto analýzy dosiahli zhodnotenie približne 140 %. Ak by sme sa pozrieme na medziročnú výkonnosť, tak akcie stratili približne 1,7 %.

Ak si dávate otázku, či sa do firmy oplatí investovať. Je to naozaj na zvážení investora, pretože akcie firmy sa stále javia skôr špekulačne. Potvrdzuje to aj vysoká hodnota ukazovateľa P/E, ktorá mala ku koncu druhého kvartálu roka 2023 hodnotu 76,99 v porovnaní s americkým indexom S&P 500, ktorý mal v rovnakej dobe hodnotu 25,76. Čo je naozaj vysoko.

Disclaimer:Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.