Spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou kryptomien používajú počítače na riešenie zložitých výpočtových problémov na overenie transakcií na blockchaine a generovanie nových kryptomenových mincí. Kryptomena môže byť potom držaná a používaná na určité transakcie alebo môže byť predaná za fiat menu.

Ak plánujete investovať do akcií firiem na ťažbu kryptomien, prípadne do iných súvisiacich spoločností, je dôležité mať prehľad o základnom trhu s kryptomenami. Investovanie do kryptomien si vyžaduje pochopenie toho ako funguje trh a od neho sa odvíja rast alebo pokles cien akcií firiem. Preto ako v prípade samotných investícií, či špekulácií do digitálnych aktív, k výberú akcií firiem pristupujet rovnako obozretne.

Ako môžeme vidieť na vizualizácii, výkonnosť akcií firiem za prvý polrok tohto roka je rovnako divoká jazda ako trh s digitálnymi aktívami. Na konci júna z trinástich firiem len dve akcie dosiahli výkonnosť na hranici nuly. Akcie zvyšných jedenásť firiem dosiahli nadpriemerné zhodnotenia. Na porovnanie sa výkonnosťou akcií dopĺňam informáciu výkonnosti ETF. Ide o Amplify Transformational Data Sharing ETF s tickerom BLOK dosiahol za rovnaké sledované obdobie výkonnosť 49,7%. BLOK je aktívne riadený ETF, ktorý sa snaží poskytnúť celkovú návratnosť investovaním aspoň 80 % svojich čistých aktív do majetkových cenných papierov spoločností, ktoré sa aktívne podieľajú na vývoji a využívaní blockchainových technológií.

Prvý polrok môžeme v prípade digitálnych aktív považovať za úspešný. Platí to aj v prípade verejných spoločností zaoberajúcimi sa ťažbou digitálnych aktív. Bude zaujímavé sledovať akú výkonnosť nám prinesie druhý polrok tohto roka. Verím, že v januári 2024 sa pozrieme na výkonnosť akcií trhu s digitálnymi aktívami, či samostatne krypto ťažiarenskými spoločnosťami ako teraz, rovnako aj prípadne celého sektoru ako v januári 2023.

Disclaimer:Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.