Ako vieme, spoločnosť Meta, ktorá vlastní sociálne siete Facebook, Instagram a Threads a komunikačnú službu WhatsApp má za sebou ťažké obdobie. Prvoplánované odhodlanie Marka Zuckerberga viesť firmu smerom k metaverse a virtuálnej realite sa nestretlo s pochopením. Jeho sebadôveru nepodporili ani slabé príjmy a najmä obrovské straty v sektore, ktoré len za posledné štyri štvrťroky dosiahli takmer 15 miliárd dolárov. Spoločnosť popri tom musela čeliť tlaku čínskeho fenoménu TikTok. Samotní investori pocítili nezdary nového smerovania firmy, keď sa akcie hlboko prepadli, ku koncu roka išlo o prepad – 64,45 %. V tomto roku 2023 je situácia však iná, akcie spoločnosti Meta patria k najvýkonnejším na trhu, keď si aktuálne pripísali už 149 %. Pomohli tomu opatrenia spoločnosti na zníženie nákladov vrátane niekoľkých kôl prepúšťania, ktoré opäť zvýšili jej ziskovosť, ako aj pokračujúci rast počtu používateľov a zlepšené vyhliadky, najmä v oblasti reklamy.

Posledné kvartálne výsledky spoločnosti Meta priniesli mnoho pozitívnych správ. Celkové tržby medziročne vzrástli o 11 % na 31,9 miliárd USD. Čistý zisk v druhom štvrťroku medziročne vzrástol o 16 % na 7,79 miliárd USD. Pomohlo tomu oživenie internetovej reklamy po pandemickom prepade. Zisk na akciu dosiahol 2,98 dolára.

Okrem toho firma ohlásila ďalšie novinky. K 30. júnu mala platforma Facebook 3,03 miliardy aktívnych používateľov mesačne, čo predstavuje medziročný nárast o 3 %. Začiatkom mesiaca júl firma Meta predstavila ako reakciu na ťažké obdobie sociálnej siete Twitter, vlastnú sociálnu sieť Threads, ktorá ma byť jej priamym konkurentom.

Nie je prekvapením, že sklamanie prišlo v divízii Reality Labs, ktorá sa zaoberá sprostredkovaním virtuálnej reality. Tržby tejto divízie sa medziročne prepadli o -38,9 % na 276 milióna USD. Aj keď je pravda, že koncom júna firma Meta spustila novú službu predplatného pre virtuálnu realitu. Ako na to zareaguje trh, sa dozvieme najskôr v ďalšom kvartáli.

Disclaimer: Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.