Spoločnosť Palantir pred necelými tromi mesiacmi oznámila vydanie platformy umelej inteligencie (AIP), ktorá umožňuje fungovanie veľkých jazykových modelov v rámci podniku a na súkromných údajoch. Platformu už má používateľov vo viac ako v stovke organizácií vrátane niektorých z najväčších spoločností na svete zo zdravotníctva, financií, automobilového priemyslu a energetiky.

V Spojených štátoch ako aj na celom svete prebieha súperenie o nasadenie softvérových riešení, ktoré inštitúciám umožnia domestikovať veľké jazykové modely, ktoré doteraz fungovali predovšetkým v ríši otvoreného internetu. Prekážky vstupu do budovania architektúry, ktoré sú potrebné z technického aj riadiaceho hľadiska na integráciu jazykových modelov do fungovania rozľahlej organizácie, sú však vyššie, než mnohí pôvodne predpokladali. Práve Palantir im s tým chce pomôcť a umožniť.

Ako píše sám Alexander C. Karp vo svojom štvrťročnom dopise pre akcionárov, výsledkom je, že dopyt po AIP sa nepodobá ničomu, čo firma videli za posledných dvadsať rokov. V súčasnosti rokuje s viac ako tromi stovkami ďalších firiem o nasadení AIP v rámci svojich organizácií, z ktorých všetky hľadajú efektívne a bezpečné prostriedky na prispôsobenie najnovších veľkých jazykových modelov na použitie vo svojich interných systémoch a proprietárnych údajoch.

Prikladám informácie na kontrakty, spolupráce, projekty za uplynulé obdobie:
– niekoľkoročná dohoda na čiastku 463 miliónov USD s Velením špeciálnych operácií USA,
– pomoc s obnovou Ukrajiny,
100 miliónov USD z troch jednoročných zmlúv s Air Force,
60 miliónov USD modifikácia s armádou pre AI/ML,
– Zmluva v hodnote 25 miliónov GBP s Národnou zdravotnou službou Spojeného kráľovstva,
– rozšírenie partnerstva s Microsoftom pre verejný sektor,
– partnerstvo s Ministerstvom obrany Litvy,
– rozšírenie C&A Modas,
– viacročné partnerstvo so spoločnosťou Panasonic North America,
– Plantir Foundry pre výrobu na AWS.

V dohľadnej dobe sa majú realizovať nasledujúce projekty:
– rozšírenie systému Maven Smart System (MSS) o 34 miliónov USD pre americký Centcom,
– partnerstvo s PWC na poskytovanie boja proti podvodom polícii City of London,
– partnerstvo so SpectreOps na poskytovanie produktu Palantir FedStart,
– rozšírenie Palantir Concordance na spustenie Surgence (OS pre dodávateľský reťazec zdravotnej starostlivosti),
– rozšírenie JD Power s cieľom využiť AIP v automobilovom priemysle.
– predĺženie dohody s belkickou spoločnosťou WestTrac o ďalších 5 rokov.

Pohľad na 2Q 2023
Palantir v druhom štvrťroku dosiahol tržby 533 miliónov USD. V 2. štvrťroku 2023 firma vygenerovala čistý zisk 28 miliónov USD, čím ide už o tretí ziskový kvartál v rade, čím pokračuje na svojej ceste udržateľných a trvalých ziskov.

Zdroj: Palantir

Firma už druhý štvrťrok po sebe dosiahol prevádzkový zisk, pričom prevádzkové príjmy vzrástli na 10 miliónov USD. Okrem toho, hotovosť z operácií dosiahla 90 miliónov USD, čo predstavuje desiaty štvrťrok po sebe s pozitívnym peňažným tokom. Firma očakáva, že v tomto roku zostane ziskoví ako na štvrťročnej, tak aj počas celého roka. V dôsledku toho predpokladá, že bude spôsobilá na zaradenie do indexu S&P 500 po tom, ako začiatkom novembra oznámi finančné výsledky za 3. štvrťrok 2023.

Zdroj: Palantir

Firma tiež disponuje s hotovosťou a peňažnými ekvivalentami vo výške 3,1 miliardy USD. Len v prvom polroku tohto roka vygenerovala prebytočnú hotovosť vo výške 250 miliónov USD. Firma tiež oznámila, že po prvýkrát v histórii ako verejná obchodná spoločnosť ohlásila spätný odkúp kmeňových akcií triedy A vo výške 1 miliardy USD.

Zaujímavosť:
Natrafil som na informáciu, že Either Square z Palantiru na svojom twitteri na chvíľku zverejnil, že Berkshire Hathaway Energy, áno, divízia konglomerátu Berkshire Hathaway, aktívne skúša softvér Foundry od Palantiru. Taktiež na twitteri prezradil, že softvér od Palantiru začal využívať aj Novo Nordisk.

Palantiru som sa už venoval analýze Analytické platformy Palantir.

Disclaimer: Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.