V našich končinách rumunský akciový trh v hľadáčiku investorov nie je tak obľúbený ako ten najväčší americký. Keď sa naň pozrieme bližšie, prináša mnoho zaujímavostí a zaujímavé tituly. Ešte ani neprešiel rok od najúspešnejšieho európskeho IPO v minulom roku 2023, kde štátny podnik Hidroelectrica upísal časť podielu formou akcií na bukureštskej burze. Od jeho IPO 12. júla 2023 si akcie k dnešnému dňu, kedy píšem tento text, pripísali +20%. Podľa grafu nižšie môžeme vidieť, že firma je najväčším titulom podľa trhovej kapitalizácie na burze.

Asi tak pred týždňom vyšiel graf, kde som pre zaujímavosť priblížil 10 najväčších firiem z pražskej burzu. Tam je tiež najväčším titulom štátny podnik ČEZ. Na rozdiel od Rumunska, česká vláda chce získať plný podiel a túto obľúbenú emisiu medzi investormi stiahnuť z burzy. Čo samozrejme nie je rozumný krok, pretože je to krok späť ako pre krajinu, tak aj pre samotný kapitálový trh. Z toho možno skonštatovať, že kiež by politici viac rozumeli fungovaniu kapitálového trhu. Vedeli by, že upísať ďalšie akcie by bolo ako pre majoritného vlastníka ako aj pre krajinu väčším prínosom. Podobne by som to zhodnotil s našimi štátnymi podnikmi. U nás by tiež bolo veľkým prínosom, keby časť podielu zle hospodarujúcich slovenských štátnych podnikov upísaná formou akcií na burze. O tom som už tiež písal.

Keď sa vrátim späť k Rumunsku, kroky ich vlády chválim, pretože na burze je nájdeme nejeden štátny podnik. Samotná burza je bohatá na tituly domácich firiem a nájdu sa medzi nimi aj zahraničné tituly. Zároveň s bukureštskou burzou uzavrela dohodu o spoluprácu s londýnskou burzou, kde tituly rumunských firiem by sa mohli obchodovať aj v Londýne. Keď som si zbežne prešiel čo ponúka burza, P/E ratio jednotlivých firiem je zhruba na úrovni 10, čo možno skonštatovať, že tieto tituly nie sú veľmi drahé, skôr podhodnotené. Tým na záver môžem konštatovať, že bukureštská burza môže pre investorov priniesť zaujímavé investičné príležitosti a prílev nových peňazí pre firmy v Rumunsku, ktoré môžu použiť na ďalší rast a rozvoj.

Zoznam 10 najväčších firiem podľa trhovej kapitalizácie na Bucharest Stock Exchange / Bursa de Valori Bucuresti (BVB) v roku 2023 (v miliardách RON):
1. Hidroelectrica 56,1
2. OMV Petrom 36,1
3. Banca Transilvania 19,8
4. Romgaz 19,7
5. Nuclearelectrica 14,8
6. BRD – Groupe Societe Generale 12,2
7. Chimcomplex 5,2
8. RCS & RDS (Digi) 4,5
9. Electrica 3,9
10. One United Properties 3,8

Miro

Disclaimer: Všetky uvedené informácie a visualizácie majú edukačný charakter a preto ich nepovažovať za investičné odporúčanie.