Každý pozná erb s čiernym koňom stojaci na zadných nohách so žltým pozadím a autá s neuveriteľnými líniami ich karosérii. Áno správne, ide o Ferrari. Lenže už menej ľudí vie ako zarába. Okrem toho si dovolím tvrdiť, že je naozaj malá hŕstka ľudí, ktorá si uvedomuje, prečo sú investori ochotní zaplatiť za túto spoločnosť vyšší násobok. Ak vás to zaujíma, tak čítajte pozorne ďalej.

Ale ešte pred tým ako to prezradím, pozrime sa najskôr ako firma zarába:

  • Predaj vozidiel: Hlavným zdrojom príjmov pre Ferrari je predaj svojich luxusných športových vozidiel zákazníkom. Ferrari vyrába a predáva širokú škálu modelov s rôznymi cenovými rozpätiami, od štandardných výrobných modelov až po exkluzívne edície a limitované série. Zisk z predaja vozidiel predstavuje značnú časť príjmov spoločnosti.
  • Služby a príslušenstvo: Ferrari taktiež získava príjmy prostredníctvom ponúkania rôznych služieb a príslušenstva. To môže zahŕňať predaj náhradných dielov a príslušenstva pre vozidlá Ferrari, poskytovanie servisných služieb, opravy, údržbu a personalizácia vozidiel pre zákazníkov.
  • Motoršport a sponzorstvo: Ferrari je dlhodobo spájané s motoršportom, najmä s Formulou 1. Účasťou vo svetových závodoch získava Ferrari viditeľnosť a propagáciu svojho značkového mena. Spoločnosť tiež uzatvára zmluvy o sponzorstve s ďalšími spoločnosťami, ktoré využívajú popularitu značky Ferrari a prispievajú k jej príjmom.
  • Licenčné produkty: Ferrari tiež zarába prostredníctvom licenčných dohôd s rôznymi spoločnosťami. Tieto dohody umožňujú týmto spoločnostiam vyrábať a predávať licencované výrobky s logom Ferrari, ako sú oblečenie, hodinky, parfumy, hračky a ďalší tovar. Ferrari dostane čiastku za použitia svojho mena a loga na týchto výrobkoch.
  • Finančné služby: Ferrari ponúka aj finančné služby svojim zákazníkom prostredníctvom Ferrari Financial Services. Tieto služby zahŕňajú financovanie vozidiel, lízing a poistenie.

Ale späť k investorom a ich neochvejnosti, prečo sú ochotní platiť vyšší násobok za akcie Ferrari.

V prvom rade Ferrari nie je len automobilka, ale jej produkty sú luxusné tovary. Preto má úplne inú ekonomiku ako ostatné automobilky (Porsche nevynímajúc. Pre zaujímavosť uvádzam odkaz na analýzu a podcast s Mišom Semotanom o IPO).

Po druhé, Ferrari má jedinečný obchodný model, ktorý obmedzuje objemy. Ako hovorieval Enzo Ferrari: „Ferrari vždy dodá o jedno auto menej, ako je dopyt na trhu“. To podporuje exkluzivitu, dopyt a v konečnom dôsledku aj cenovú silu.

Tento obchodný model uľahčuje investorom predpovedať budúce výnosy a peňažné toky. Preto sa riziko o niečo zníži a ocenenie sa zvýši. Ferrari si tiež naučilo investorov na to, že ich očakávania sa často prekonávajú.

Počet jednotlivcov s vysokým čistým majetkom sa celosvetovo zvyšuje a to vytvára väčší adresný trh pre značku Ferrari. Ferrari dokola dokázalo prekvapovať trh svojimi technologickými inováciami. Zatiaľ čo pracuje na prvom čisto elektrickom Ferrari, ktoré bude predstavené do roku 2025, nedávno firma priniesla na trh nový Purosangue, štvordverové, štvormiestne luxusné športové auto, ktorého priemerná predajná cena je nad 400 000 EUR. Tu treba dodať, že dopyt bol taký vysoký, že Ferrari naplnilo svoje knihy objednávok rýchlo a muselo opakovane vyhlásiť, že nedovolí, aby Purosangue prekročilo 20 % z celkového počtu predaných vozidiel.

Firma Ferrari má za sebou výnimočný prvý kvartál tohto roka. Ferrari dosiahlo dvojciferný rast naprieč hlavnými parametrami, EBITDA maržu na úrovni 37,6 %, dosiahla aj nový vysoký a čistý zisk až 297 miliónov eur. Ako sa firme darilo v prvom štvrťroku tohto roka, môžeme vidieť na vizualizácii.

Čo môžeme do budúcna očakávať?

Možno očakávať, že expedovanie bude naberať na rýchlosti a medziročne sa zvýšia okolo 15 %. Keď si zoberieme počet objednávok z minulosti s predpokladaným nárastom vybavených objednávok, dostaneme sa k číslu okolo 3 800 kusov. Pri priemernej predajnej cene 390 000 eur, sme blízko k čistým výnosom 1,5 miliardy eur. Ak sa podarí firme tento cieľ splniť, je viac menej isté, že Ferrari môže ešte tento rok zarobiť 6 miliárd eur. Pritom zvyčajne v kalendárnom roku prvý štvrťok býva najslabší. Dokonca firma uvádza, že kniha objednávok je už teraz naplnená do roku 2025!

EBITDA a EBIT marža sa medziročne o niečo zlepšia, keďže 1. štvrťrok 2022 bol jedným z najviac zasiahnutých inflačným tlakom. Takže predpokladať, že marža EBITDA vzrastie na 36,5 %, zatiaľ čo marža EBIT bude okolo 25 %. To znamená, že EBITDA doshane výšku približne 550 miliónov EUR a EBIT výšku 375 miliónov EUR.
Vďaka tomu si myslím, že Ferrari môže dosiahnuť medziročný rast EPS okolo 20 %, blížiaci sa k 1,70 EUR na akciu.

Ako je už pre firmu Ferrari známe, začiatkom roka sa snaží byť vo svojich plánoch a predpovediach opatrná, nakoniec všetkých prekvapí. Podobne to môže byť aj s nárastom ceny akcií, ktoré do konca roka môu vyskočiť na úplne nové maximá. Veď už teraz akcie od začiatku roka dosiahli zhodnotenie + 44,6%.

Disclaimer:Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.