Rok 2022 sa zapíše do histórie ako rok prepadov naprieč celým investičným svetom. Negatívne ho ovplyvnila ešte pandémia COVID19, napätá situácia v Číne, vojna na Ukrajine, problémy v dodávateľských reťazcoch, energetická kríza v Európe a najvyššia inflácia za posledné dekády spôsobená monetárnou politikou. V dôsledku toho centrálne banky po celom svete začali zvyšovať úrokové sadzby s cieľom znížiť rast cien. Tieto kroky, ale spomalili svetové hospodárstvo. Európska a americká ekonomika sa ocitli na pokraji recesie. To vyvolalo napätú situáciu aj na finančných trhoch v dôsledku čoho rôzne investičné aktíva odpisovali vysoké straty. Všetky spomenuté negatíva sa podpísali aj za výkonom akciového indexu Euro Stoxx 50, ktorý napokon rok 2022 ukončil poklesom -12,42 %. Ako turbulentný rok ukončili jednotlivé spoločnosti z akciového indexu prezrádza vizualizácia. Ako môžeme vidieť, najlepšie sa darilo francúzskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Total (EPA: TTE), ktorá dosiahla krásny výkon 30,36 %. 14,82 % zvýhodnenie dosiahli akcie nemeckej poisťovni Munich Re (ETR: MUV2). Naproti tomu, najhoršie zhodnotenie dosiahli akcie realitnej spoločnosti Vonovia (ETR: VNA), ktorej akcie sa prepadli -55,61%. Ďalšou v poradí skončili akcie nemeckého výrobcu športového oblečenie Adidas (ETR: ADS), ktorého akcie odpísali v závere roka -50,85 %.

Keďže rozoberaný index Euro Stoxx 50 sa sústreďuje výlučne len na firmy sídliace v krajinách kde sa platí eurom, miera inflácie v tomto regióne ku koncu roku dosiahla 9,2 %. To nám napovedá, že inflácia v eurozóne je vysoká, čo ohrozuje európsku ekonomiku. Eurostat tiež informoval, že jadrová inflácia, bez nestálych cien energií a potravín sa k decembru 2022 zvýšila medziročne o 5,2 %. Na tento ukazovateľ sa pravdepodobne zameria ECB, keď sa bude rozhodovať o ďalšom zvyšovaní úrokových sadzieb. Ak sa tak stane, ekonomika EÚ sa dostane do recesie a s ním všeobecne poklesnú akcie, či index Euro Stoxx 50. Ako sa v minulom roku darilo vybraným akciovým trhom vo svete? To vám prezradí článok Akciové trhy v roku 2022.

Euro Stoxx 50

Akciový index Euro Stoxx 50 je hlavným blue chip indexom v Eurozóne. Obsahom tohto indexu je 50 najväčších a najviac likviditných akciových spoločností z Európy, ktoré sú lídrami vo svojich odvetviach. Patria sem napríklad spoločnosti ako je Total, Allianz, Siemens, Daimler, či LVMH. Index je zostavený spoločnosťou Stoxx. Ide o švajčiarskeho poskytovateľa indexu, ktorý je úplným vlastníkom nemeckej burzy cenných papierov Deutsche Börse. Na rozdiel od podobného európskeho indexu zostaveného spoločnosťou Dow Jones, index Euro Stoxx 50 obmedzuje členstvo na spoločnosti z krajín, ktoré prijali jednotnú menu – euro. To znamená, že v indexe nie sú žiadne spoločnosti zo Spojeného kráľovstva, Švajčiarska, susednej Českej Republiky, či ďalšie.

Disclaimer: Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.