10 najčastejšie investujúcich VC fondov do blockchain projektov

Pred tým ako uzrie svetlo sveta nový startup, pre svoj začiatok a rôzne fázy fungovania potrebuje kapitál. Platí to aj v prípade blockchainových projektov (krypto). Okrem toho hlavného doterajšieho lídra trhu Bitcoin v priebehu času prirodzeným vývinom vznikajú mnohé ďalšie projekty, ktorých zámerom je so sebou priniesť technologickú zmenu a s ňou spojenú prestíž. S nimi prirodzene vznikajú aj fondy s rizikovým kapitálom (tzv. VC funds), ktoré im veria a podporujú ich.

Veľká pozornosť širokej verejnosti prevažne je smerovaná na Bitcoin, Ethereum a ďalšie samotné projekty založené na technológii blockchain. Dnešnou vizualizáciou sa pozrieme na ilustráciu 10 najčastejšie investujúcich VC fondov. Mnohé z nich možno netreba predstavovať, napriek tomu stoja za zmienku. Do blockchain projektov jednoznačne najviac investuje fond rizikového kapitálu Coinbase Ventures spadajúci do pod krypto burzu a zmenáreň Coinbase. Od svojho vzniku v roku 2018 do januára 2023 už investovala do neuveriteľných 179 blockchain projektov s priemernou výškou investície 23 miliónov $. Druhou v poradí je firma Animoca Brands zaoberajúca sa herným softvérom a rizikovým kapitálom so sídlom v Hongkongu, ktorú v roku 2014 založil Yat Siu. Animocá investovala do 140 projektov a čo mám odsledovaného, naozaj firma robí v tomto smere veľa aktivít. Tretím veľkým hráčom je známa značka rizikového kapitálu Andreessen Horowitz (skrátene a16z). Ich krypto fond pod názvom a16z Crypto doteraz vykonal 131 investícií, ktorý do dnešných dní zainvestoval vo výške približne 7,6 miliardy $.

Alameda Research a jej materskú už teraz skrachovanú spoločnosť FTX, či FTX Ventures asi netreba bližšie zoznamovať a popisovať. Alameda ivnestovala do 112 projektov. A takto by som mohol pokračovať ďalej. Stránka Crypto Fundraising na svojej stránke eviduje 1421 fondov s rizikovým kapitálom investujúcich do blockchain projektov.

Upozornenie: Z pozorovania je evidentné, že na stránke Crypto Fundraising nie sú úplne presné, či aktualizované informácie. Preto na toto upozorňujem týmto textom, aby ste boli v prípade dôvery informácií obozretní a overovali si priamo u zdroja! Vizualizácia a obsah textu má edukačný charakter!