Keď sa pozrieme na kvartálne výsledky Apple za ostatné roky, je hneď jasné, že najväčším zdrojom príjmov tvorí produkt iPhone. Neoddeliteľnou súčasťou produktovej rady Apple, patrí legendárny Mac(intosh), teda počítače a hneď za ním nasledujú tablety iPad, ktorých predaje sa v priebehu času prelíňajú. Poslednou produktovou radou podľa finančných výkazov spoločnosti nesie názov Nositeľná technika, Domov a Príslušenstvá, kde patria produkty ako slúchadlá Air Pod, smart hodinky Apple Watch, reproduktory Dr. Dree a pod.. Pre jednoduchšiu interpretáciu som tento názov pre vizualizáciu poupravil na názov Ďalšie zariadenia. Ako poslednú piatu kategóriu tvoria Služby.

Teraz prichádza to najzaujímavejšie. Čo nie je hneď viditeľné pri pohľade na čísla, nášmu oku vie pomôcť vizualizácia. Apple svoje nové produkty zvereňuje prostredníctvom Apple Eventov, ktoré sa konajú niekoľkokrát do roka. Napríklad, nové modely iPhonov sú prezentované v septembri. Tu môžeme vidieť, že predajom iPhonov sa najlepšie darí v prvom kvartáli fiškálneho roka. Pri pohľade na ďalšie kvartáli, trend predajov smartfónov klesá. Také viditeľné zmeny trendov nie sú až tak razantné v prípade uvedení produktov ako je Mac, iPad a Nositeľnej techniky, pretože uvádzanie nových produktov zvyknú byť čoraz viac premiešané.

Aby to nezostalo len pri čistej teórií, poďme sa spoločne pozrieť na posledné kvartálne výsleky – presnejšie, prvý kvartál fiškálneho roka 2023, ktorý sa skončil 31. decembra 2022. Pri porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka môžeme vidieť, že nastalo ochladenie v tržbách na troch z piatich. Kategória iPhone dosiahla tržby 65,7 mld. $, čo je medziročný pokles (YoY) pokles o –8,24 %. Počítače Mac dosiahli tržby 7,73 mld. $, ktoré oproti minulému roku poklesli až o -28,4 %. Tabletovej rade iPad sa darilo viac, tie vzrástli zo 7,2 mld. $ na 9,3 mld. $, čo je YoY nárast o 29,1 %. Kategórii Nositeľná technika, Domov a Príslušenstvá sa darilo tiež o niečo menej, kde dosiahli tržby 13,4 mld. $, čo je o -8,8 % menej. V prípade služieb je to trošku inak, pomocou vizualizácie to môžeme vidieť. Tržby kategórie Služby rastú kontinuálne a za posledný kvartál dosiahli rekordné tržby vo výške 20,7 mld. %, čo je YoY nárast o 6,1 %. Ochladenie sa prejavilo aj na hospodárskom výsledku firmy, kde čistý zisk klesol o -13,5 % na 29,9 mld. $.

Napriek zložitému makroekonomickému prostrediu a značným obmedzeniam dodávok v minulom roku sa zvýšili celkové príjmy spoločnosti na konštantnej menovej báze. Apple sa podarilo vygenerovať 34 miliárd $ prevádzkového cash flow a viac ako 25 miliárd $ počas štvrťroka vrátil akcionárom. Pričom spoločnosť s nahryznurým jablkom v logu pokračovala v investíciách do dlhodobých plánov rastu. Spoločnosť počas tohto obdobia dosiahla významný míľnik – v súčasnosti má viac ako 2 miliardy aktívnych zariadení. Čo očakávať v ďalšom období? Makro dianie a zmeny dodávateľov v Ázií sa pravdepodobne rovnako prejavia aj na číslach v ďalšom kvartáli.

Disclaimer: Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.