Akcie verejných krypto spoločností a Bitcoinu v roku 2022

Ako vieme, rok 2022 bol mimoriadne náročným rokom a pre verejné kryptospoločnosti tiež, pričom väčšina ťažiarov čelila medziročným 90 a viac percentným poklesom. Podobne ako boli veritelia kryptomien motivovaní uprednostňovať krátkodobý rast pred dlhodobými zdravými obchodnými rozhodnutiami s cieľom prilákať súkromný kapitál, verejné krypto ťažiarenske spoločnosti boli motivované, aby sa zadĺžili a rýchlo rozšírili svoj podiel hashrate, čím by prilákali viac kapitálu. Avšak strašná trifekta vyšších úrokových sadzieb, klesajúcej ceny Bitcoinu a prudko rastúcich cien energií pritlačila niekoľko ťažiarov BTC ku stene.

Krach niektorých verejne obchodovateľných krypto spoločností očakávať aj v tomto roku. Podľa akuálnej informácie, krypto miner Argo Blockchain (LON: ARB) pozastavil obchodovanie so svojimi akciami v USA. Pred pár dňami tiež vyšla správa, že predá svoje ťažobné zariadenie Helios za 65 miliónov dolárov a refinancuje novú pôžičku krytú aktívami, pretože sa snaží vyhnúť bankrotu. Spoločnosť Argo, ktorá začiatkom decembra varovala, že možno bude musieť požiadať o bankrotovú ochranu podľa kapitoly 11 z dôvodu nedostatočnej hotovosti. Akcie Argo Blockchain sa v minulom roku prepadli o -93 %.

K 5. januáru spoločnosť Silvergate Capital (NYSE: SI) zrušila 200 pracovných miest, čo je približne 40 % jej pracovnej sily. Akcie banky Silvergate klesli v deň uzavretia trhu o 43 %, keďže spoločnosť odhalila, že musela predať aktíva so stratou 718 miliónov dolárov, aby pokryla výbery vo výške približne 8,1 miliardy dolárov v dôsledku kolapsu FTX. Akcie banky ku koncu roku dosiahli prepad -88 %.

Update 1: 15.1.2023 bola do grafu pridaná nórska spoločnosť Arcane

Disclaimer: Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.