Koniec jednej éry Netflixu môžeme prirovnať v spojitosti ohlásenia novinky Reed Hastingsa, ktorý končí na pozícii co-Ceo po 25 rokoch. Na tejto pozícii pôsobil od založenia spoločnosti v roku 1997. Za tento dlhý čas si ako každá spoločnosť, prešla rôznymi fázami. Vo svojich začiatkoch najväčším rivalom Netflixu bol Blockbuster, ktorý požičiaval kazetové a neskôr DVD nosiče s video obsahom. Dokonca, zakladatelia Marc Randolph a Reed Hastings chceli, aby ich najväčší vtedajší konkurent prevzal spoločnosť Netflix. Nakoniec sa tento krok nezrealizoval. Napokon sa firma vydala vlastnou cestou.

Služby pre predplatiteľov spoločnosť začala poskytovať v roku 1999. V máji 2002 vstúpila na burzu. O päť rokov neskôr priniesla služby v podobe streamovania videa. Ešte v roku 2009 Netflix ponúkal 100 000 titulov na DVD a mal 9,3 miliónov zákazníkov. Postupom času ako firma investovala do rozvoja, expandovala do zahraničia, čo jej pomohlo v raste používateľov i predpletiteľov služby. Tým, že Blockbuster nebol tak inovatívny, napokon svoj koniec a boj s rivalom Netflix, ukončil v septembri 2010. O tri roky neskôr priniesol pre firmu ďalší veľký míľnik, a to vlastný video obsah. Na ňom firma začala stavať a pretváraj svoj vlastný biznis do podoby ako ho poznáme dnes. Dnes má firma už viac ako 230,7 milióna platiacich zákazníkov po celom svete. Je to neuveriteľné číslo, pretože keď sa pozrieme na začiatky spoločnosti, kedy svojich zákazníkov mala len 107 000. Tento nárast predstavuje neuveriteľných 215 507 %. Podobne je to aj stržbami a výnosmi. Kedysi stratová firma ku koncu roka 2022 dosiahla tržby 31,6 miliárd $ a čistý zisk 4,49 miliárd $. Ešte k tomu jedna zaujímavosť. Ak by sme investovali do IPO Netflixu, do dnešných dní by sa investícia zhodnotila o 28 205 %.

Ešte v roku 2021 firma Netflix svoj biznis rozšírila o službu Netflix Games, kedy firma vstúpila do herného priemyslu. Okrem toho pre svoj rýchlejší rast kúpila za hotovosť herné štúdio Spry Fox a animačné štúdio Animal Logic, ktoré stojí za úspešnou tvorbou obsahu ako je Králiček Peter, či animované celovečerné filmy LEGO.

Z malej firmy sa stal globálny a silný hráč, ktorý musí naozaj inovovať, investovať do vlastného obsahu, aby si Netflix udržal ako doterajší 25 rokov konzistentný rast, tak aj svojich náročných predplatiteľov a dokonca, držal krok so silnou konkurenciou a ich službami.

Disclaimer: Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.