V našich končinách je záujem o herný priemysel v podobe hrania nových (video) hier, ktoré je možné si zahrať na konzolách, počítačoch alebo mobilných zariadeniach. Rozborom herného priemyslu sa z pohľadu biznisu zaoberajú skôr jednotlivci v rámci herných štúdií a inštitúcií ako je napríklad Slovak Game Developers Association a na akademickej pôde formou psycho-analázy hier alebo ich vývojom, občas padne zmienka v newsletteroch alebo podcastoch. Z pohľadu investovania sa okrajovo herným priemyslom venujú analytici vo finančných inštitúciách.

Snahou Gafrik Research je pre záujemcov a záujemkyne, investorov a investorky o Herný priemysel priniesť sériu analýz, ktoré nájdu na podstránke Herný priemysel. Aj keď je Herný svet po obsahovej stránke veľmi bohatý, snahou Gafrik Research bude priniesť tie najpodstatnejšie a najrelevantnejšie informácie trhu. Pre lepšie pochopenie sa v úvodných analýzach budeme zaoberať rozborom trhu Herného priemyslu a postupom času prejdeme na hĺbkovú analýzu samotných firiem, kde sa budeme snažiť poukázať na firmy založené na hodnote. Hodnote, ktorú firmy prinášajú v prospech hráčov a hráčiek a taktiež investorom a investorkám.

Pre lepšiu predstavu ako vypadá Herný priemysel, nájdeme na myšlienkovej mape, na ktorej sú znázornené hlavné kategórie a názvy kľúčových hráčov. Hlavné kategórie tvoria vydavatelia a tvorcovia hier. Ďalší z kategórie sú výrobcovia hardvéru a periférií, presnejšie ide o výrobcov herných konzol, počítačov, mobilných zariadený a v neposlednom rade výdobytok dnešnej doby AR a VR sety zabezpečujúce intenzívnejšie pôžitky z hrania hier. Po podrobnom prezretí mapy si môžeme všimnúť, že prevažnú väčšinu firiem tvoria známe značky, ktoré sa verejne obchodujú na burzách. Aj keď sa medzi firmami nájdu také, ktorých hlavným zámerom podnikateľskej činnosti nie je herný priemysel, napriek tomu, a ako sa aj dozvieme v pripravovaných analýzach, svojim konaním si plánujú vytvoriť dominantné postavenie na trhu alebo ho pretvoriť.

Aktuálne k 1. Marec 2022

Témy ako sú služby poskytujúce predplatné hier Apple Arcade, Microsoft Xbox Pass, virtuálne obchody ako napríklad Google Play Games, Steam, Metaverse alebo čoraz viac populárne hráčske ligy eSport, či NFT založené na blockchaine, budú rozoberané v samostatných analýzach, obsahujúce ďalšie mapy i grafy spracovanej témy. Časť obsahu sa prenesie do podoby podcastu, videí alebo vytvorenia rozhovorov s ľudmi, ktorí na trhu s hrami pôsobia niekoľko rokov.

Ak si položíme otázku, prečo sú na myšlienkovej mape spomenuté len veľké firmy, odpoveďou je, že hlavným úmyslom je zamerať sa na firmy, ktoré tvoria veľké a zaujímavé čísla. Podľa internetového archívu československých hier a vývojárov Vision Game je na našom trhu dokopy 971 herných štúdií. Z toho 641 v Čechách a 330 na Slovensku. Spolu bolo doteraz vydaných 2861 hier. Ďalšia zaujímavosť je, že len Čína má viac ako 14 000 herných štúdií.

Vyššie znázornená mind map má byť vodítkom ako trh vypadá. Preto nesmieme zabudnúť, že tento trh sa v priebehu času vyvíja a mení. Aj keď sa v priebehu noci môže objaviť nováčik s populárnym titulom, ktorým si získa silnú pozíciu na trhu, najväčší podiel zmenám bude patriť veľkým hráčom, ktorí si pomocou akvizícií upevňujú svoju pozíciu na trhu a získavajú nové know-how.

Podľa novej správy od Drake Star, ktorý sa podrobne venuje hernému priemyslu, v roku 2021 sa v hernom priemysle uskutočnilo viac ako 1 100 akvizícií, investícií a iných finančných obchodov vo výške 85 miliárd dolárov, čo z neho robí prelomový rok pre hranie hier. Z toho:

  • 38 miliárd tvoria fúzie a akvizície naprieč celým segmentom, najmä veľkých hráčov ako Embrecer (22 obchodov), Tencent (16 obchodov), EPIC, Take Two, Sony, Stillfront, Zynga, EA, ByteDance, Devolver, MTG.
  • v rámci rizikového kapitálu (VC) sa investovalo do súkromných firiem vo výške 13 miliárd dolárov prostredníctvom 718 obchodov,
  • veľkej priazne investícií vo výške 3,6 miliárd dolárov sa mohli mohli tešiť firmy zaoberajúce sa blockchainom a NFT, vrátane The Sandbox od Animoca, play-to-earn senzácia Axie Infinity a Forte, ktoré nedávno ohlásilo spoluprácu s firmou Zynga,
  • minulý rok pomocou IPO, priamym úpisom a SPAC vstúpili na burzu nové firmy ako Roblox, Krafton, Unity, IronSource, AppLovin, Playtika, Playstudios, Nexters, Skillz, Cherry Group a Devolver.

Samozrejme to nie je všetko. Tých noviniek z trhu je oveľa viac. Tu je zopár zaujímavostí:

  • podľa predbežných odhadov, Mobilný trh predstavuje neuveriteľných 370 miliárd dolárov,
  • hra GTA 5 od svojho spustenia v septembri 2013 pre herné štúdio Rockstar Games (Take-Two Interactive) zarobila viac ako 6,4 miliárd dolárov,
  • odhaduje sa, že v tomto roku 2022 globálny trh stávkovania na eSport presiahne 15 miliárd dolárov,
  • Čína má silnú základňu fanúšikov eSport, ktorých je viac ako 400 miliónov,
  • herný biznis smeruje k Apple modelu,
  • spoločnosť Apple koncom roka 2022 plánuje predstaviť nové zariadenie pre Mixed Reality. Pravdepodobne pôjde o prienik medzi rozšírenou a virtuálnou realitou,
  • token metaverse herného sveta Axie Infinity vytvorený na blockchaine v minulom roku 2021 dosiahol výnos +18 336 %,
  • veľký herný hráč ako je napríklad Ubisoft plánuje do svojich hier zakomponovať NFT,
  • kórejský výrobca Samsung plánuje vyrábať nové mobilné zariadenia, vďaka ktorým je možné prehľadávať, kupovať a zobrazovať NFT na displeji,
  • niektoré modely telefónov od Samsungu majú obsahovať hardvérovú peňaženku pre kryptomeny.

Nové, rýchlo sa meniace technológie, ktoré rastú exponenciálne nútia tvorcov hier a výrobcov hardvéru a periférií na tieto trendy rýchlo reagovať. Vďaka novým technológiám vznikajú nové služby ako Game as a Service (GaaS), Streamovanie hier, Cloud Gaming, prienik medzi reálnym a virtuálnym svetom má priniesť Metaverse, ktorý má predpoklad ovplyvniť mnoho odvetví a životy nás ľudí. Toto všetko a mnoho ďalšieho bude rozoberané na stránkach Gafrik Research.

Info: Všetky informácie sú aktuálne k 17.1.2022