Popis podnikania a história

Značka Atari bola kedysi synonymom pre hranie hier. Popularizovala videohry v 70. rokoch a začiatkom 80. rokoch pred krachom tohto odvetvia. Aj keď dominancia značky v priebehu času ustúpila, Atari zostáva nostalgickým favoritom a jeho klasické hry sú naďalej oživované a znovu vydávané. O päť desaťročí neskôr spoločnosť zostáva aktívnou a inovatívnou značkou, celosvetovo uznávanou pre svoje multiplatformové, interaktívne zábavné a licencované produkty.


Značka Atari je uprostred pokusu o renesanciu prostredníctvom niekoľkých odlišných ciest: nová konzola Atari VCS, značkové hotely Atari Hotels a vlastná kryptomena Atari Token. Je to neočakávaný obrat od starej hernej značky, ktorá sa do značnej miery stala známou skôr pre svoje dedičstvo, než pre snahu o prijatie nových a špičkových technológií.


Atari má v súčasnosti dve hlavné divízie, ktoré v súčasnosti fungujú úplne samostatne. Prvá divízia Atari Games je zameraná na vytvárania hier a konkrétne rastúci trh s retro hrami. Aby to bolo možné, divízia Gaming sa zameriava na svoje tri kľúčové piliere: hry, VCS a licencovanie. Cieľom druhej divízie Atari Blockchain je viesť ďalšiu vlnu herných inovácií s Atari Tokenom, ktorý je navrhnutý tak, aby fungoval ako srdce budúcich hier ako aj pre online Atari Casino. Tento prechod ku kryptomenám je do značnej miery ovplyvnený osobným presvedčením bývalého generálneho riaditeľa Frédéric Chesnais.

Analýza odvetvia a konkurenčná výhoda

Súčasné vládnuce strany v konzolovom hraní patrí firmám Nintendo, Sony a Microsoft. Tieto tri spoločnosti majú v hernom priemysle svojimi produktami a dlhoročnou aktivitou vytvorené stabilné zázemie. Smer, akým sa herný priemysel môže v najbližšej budúcnosti uberať, predstavil začiatkom tohto roka Microsoft, ktorý kúpil herného giganta Activision Blizzard za 68,7 miliardy dolárov. Títo traja herní konzoloví giganti v porovnaní s Atari dosahujú miliardové tržby, zatiaľ čo Atari ich dosahuje v jednotkách miliónov eur. To nám napovedá, že trhový podiel Atari je v súčasnosti veľmi malý.

Konkurenčná výhoda firmy je, že Atari je jednou z tých značiek, možno najlepším príkladom značky, ktorá je schopná žiť v minulosti pre nostalgický význam, ale môže žiť aj v budúcnosti, a byť vnímaná ako veľmi futuristická a perspektívna značka. Jej značka má širokú a expanzívnu príležitosť. Logo Atari patrí k jedným najznámejším na svete. Toto je pre firmu obrovská výhoda a zároveň obrovská príležitosť pre rast ako platformu. Teraz však vyvstáva otázka, čo má firma urobiť, aby sa znova stala relevantná z hľadiska kvality hier, ktoré vydáva? Odpoveď je jednoduchá. Úlohou Atari je teraz robiť skvelé hry. Nemusí ísť hneď o vytvorenie nového GTA alebo Zaklínača, ale proste stačí jej vytvoriť hru ako je Stonožka, ktorá zožne úspech. Zároveň jej prerábané a vydávané retro hry môže použiť ako odrazový mostík pre futuristické, cool a inovatívne veci.

Prečo existuje príležitosť

Podľa slov nového generálneho riaditeľa Wade Rosen, firma Atari sa snaží k novým výzvam a príležitostiam pristupovať zodpovedne, strategicky, každý krok robí pomaly a premyslene. Pracuje na modely vydávania úspešných hier. Súčasný cieľ je, posun od mobilných a freemium hier na mobilných zariadeniach k prémiovým konzolovým a počítačovým hrám. Spoločnosť sa tiež pokúša priniesť klasické hry s názvom Recharged novému publiku s obsahom prepracovaným pre moderné vnímanie. Rovnako firma Atari pracuje s mnohými hernými vývojárskymi štúdiami, ktoré sama oslovuje alebo firmu oslovujú samotné štúdiá s vlastnými projektami. Mnoho nových a prerobených retro hier má vyjsť počas tohto roka. Ide o snahu, pomocou ktorej si chce firma otestovať ako značku Atari a jej nové počiny bude vnímať publikum na jednotlivých platformách. Tento rok plánuje firma ohlásiť partnerstvá s firmami svetovej triedy, len Atari ich mená doposiaľ neprezradila.


Okrem vytvárania a vydávania hier, ďalším základným pilierom značky Atari je herná konzola VCS. Aj keď je nová konzola Atari VCS často porovnávaná s inými konzolami, VCS predstavuje počítač pre domácu zábavu. Firma sa snaží pre svoju konzolu vytvárať a vydávať hry s exkluzívnym obsahom. Na hernej konzole majú fungovať pripravované hry založené na blockchaine s Atari Tokenom. Zážitky z hrania majú doplniť Atari Hotels v spolupráci s firmou ICICB Group zo Spojených Arabských Emirátov.

Pohľad na firmu a riziko

Podľa posledného reportu za obdobie Apríl – September 2021, firma Atari aj pri tržbách 6 milióna € dosiahla stratu – 3,5 milióna €. V porovnaní s rovnakým obdobím fiškálneho roka 2020/2021 sa táto strata prehĺbila o – 80,4 %. Okrem straty je firma v ďalších červených číslach. Prevádzkový výnos je – 2,8 milióna €. Klesla aj hrubá zisková marža na 3,3 z 6,3 v porovnaní s predchádzajúcim obdobím, čo predstavuje pokles – 47,6 %. Táto negatívna správa sa prejavila aj cene akcií. Od zverejnenia spomínaného reportu 17. januára sa do dnešných dní akcie prepadli o – 32 %.

Zmena vo vedení v podobe nového generálneho riaditeľa Wade J. Rosen prínáša nový vietor do plachiet. Sídlo spoločnosti Atari sa presunulo z Paríža do New Yourku. V súčasnosti sa Wade Rosen cez svoju firmu Irata LLC pripravuje na rekapitalizáciu vo výške 22 až 25 miliónov € s preferenčnými upisovacími právami, ktorej dokončenie zostáva podmienené schválením prospektu AMF (Úrad pre finančné trhy vo Francúzsku) a udelením výnimky pre povinnú verejnú ponuku, pretože podiel základného imania a hlasovacích práv firmy Irata LLC stúpne v Atari S.A. okolo 30 %. Po úspešnom dokončení zamýšľaného navýšenia akcií spoločnosť zvažuje následný prevod kótovania svojich akcií z Euronext na Euronext Growth na Parížskej burze. Tieto kroky umožnia Atari primerane financovať implementáciu svojej stratégie z krátkodobého a strednodobého hľadiska, znížiť svoje vystavenie sa nákladom regulačným obmedzeniam spojeným s trhom Euronext a byť kótovaná na zjednodušenom trhu, ktorý je vhodnejší pre trh Euronext. Po tomto zamýšľanom prevode by nasledovalo spätné rozdelenie akcií firmy, aby sa zlepšil profil trhu a obmedzila volatilita ceny akcií.

Okrem toho, predstavitelia Atari musia doriešiť niekoľko problémov ako je kompenzácia Frédérica Chesnaisa v súvislosti s jeho bývalým mandátom generálneho riaditeľa. Skupina Atari zaznamenala určité problémy vo vzťahu s držiteľom licencie ICICB Group, ktorú žiada o nápravu príslušných porušení. Atari sa v súčasnosti odvoláva proti strate v jedinečnom prípade ochrany duševného vlastníctva a odoláva požiadavke na poplatky a výdavky vo výške viac ako 2 milióny dolárov. Atari považuje požiadavku za nerozumnú a právne spornú a bude sa proti nároku rázne brániť.

Zhrnutie

Herný priemysel sa rýchlo mení a držať krok s dobou je finančne náročné. Konkurencia má pred Atari značný náskok, či už ide o trhový podiel alebo miliardové tržby. Ako bolo spomenuté, Atari má silnú značku, ktorú poznajú fanúšikovia hier a technológii po celom svete. Nový generálny riaditeľ je v ťažkej situácii. Atari sa snaží pomôcť, plánuje čo najviac vyťažiť z nostalgickej značky a do budúcnosti chce využitiť nové technológie. Ako sa mu jeho snaha vyplatí, ukáže čas.

Komentár analytika

Vzhľadom na súčasné komplikácie, riešenia zásadných problémov a finančnej strate spoločnosti, rozhodol som sa firmu zatiaľ neoceňovať. Aj keď vízia predstaviteľov firmy Atari je dobrá a značka Atari celosvetovo známa, je evidentné, že sa firma potýka s finančnými problémami a jej budúcnosť je nejasná. Na firmu Atari sa bližšie pozriem po pripravovaných zmenách prostredníctvom deep dive analýzy, v ktorej by som vytvoril i finančnú analyzu.

Miro Gáfrik, dňa 22.2.2022