Stabilný rast predajov rodinnej firmy Hermès

Vďaka svojmu jedinečnému obchodnému modelu Hermès presadzuje svoju dlhodobú stratégiu rozvoja založenej na kreativite, udržiavaní kontroly nad know-how a jedinečnej komunikácii. Na základe toho, rok 2022 bol pre rodinnú firmu Hermès výnimočný, pretože dosiahla výnimočné výsledky, a to tržby 11,6 miliárd eur a čistý zisk 3,3 miliardy eur. Tento úspech posilňuje prístup remeselnej a vysoko integrovanej spoločnosti.

Do konca decembra 2022 všetky obchodné divízie dizajnérskeho domu potvrdili svoje vysoké úrovne predaja, pričom obchodné línie Ready-to-Wear a doplnky, hodinky a ďalšie produkty Hermès zaznamenali pozoruhodný nárast:

  • Obchodná divízia Leather Goods and Saddlery si viedla obzvlášť dobre, pričom ťažila z veľmi trvalého dopytu a zaznamenala rast +16% (4,9 miliárd eur) za čo vďačí v posilnení výrobných kapacít, výrobných know-how a zároveň rozvíja zamestnanosť a odbornú prípravu v regiónoch vo Francúzsku.
  • Divízia Ready-to-Wear a Accessories pokračovala v silnom raste +36 % (3,1 miliárd eur), vďaka úspechu konfekčných kolekcií, módnych doplnkov a obuvi. V júni a októbri boli predstavené pánske a dámske kolekcie jar-leto 2023, v ktorých sa miešajú neformálne, sofistikované, odvážne a ľahké nálady. Dopyt bol tiež silný po módnych doplnkoch a obuvi s modelmi, ktoré vyjadrujú množstvo know-how dizajnérskeho domu.
  • Obchodná divízia Silk and Textiles dosiahla skvelý výkon +20 % (842 miliónov eur), podporený rastom výrobných kapacít a úspechom kolekcií, najmä prostredníctvom skúmania výnimočných materiálov a remeselného know-how, ako je ručné tkanie a práca s kožou.
  • Obchodná divízia Parfume & Beauty získala z úspešného uvedenia nových kreácií rast +15 % (448 miliónov eur), ako sú Terre d’Hermès Eau Givrée, Eau de parfum H24 a Kolín nad Rýnom s bazalkovou vodou. Dva roky po svojom vytvorení pokračuje obchodná línia Hermès Beauty vo svojom silnom raste, a to vďaka limitovaným edíciám Rouge Hermès a spusteniu Hermès Plein Air, novej kapitoly pre pleť.
  • Obchodná divízia Watches potvrdila svoj vynikajúci výkon +46 % pri tržbách 519 miliónov eur, ktorá sa môže pýšiť jedinečnou kreativitou a jedinečným štýlom, ktorý pestujú všetky ostatné oblasti Hermès, ako aj výnimočné know-how v oblasti výroby hodiniek. V novembri 2022 získali hodinky Arceau Le temps voyageur dve ocenenia na Grand Prix d’Horlogerie de Genève (Geneva Watchmaking Grand Prix). Nové pánske hodinky Hermès H08 potvrdili svoj úspech spolu s klasickými domácimi modelmi.
  • Obchodné divízia Other Hermès , ktoré zahŕňajú šperky a domáce potreby, pokračovali vo svojom vzostupnom trende a pre dizajnérsky dom dosiahli nárast tržieb +30 % (1,3 miliárd eur), pričom zdôraznili plnú kreatívnu silu a jedinečnosť domu. Siedma kolekcia haute bijouterie s názvom Les jeux de l’ombre bola predstavená toto leto v Paríži a na jeseň v New Yorku.

Prevádzkový príjem sa zvýšil o 33 % na 4 697 miliónov eur v porovnaní s 3 530 miliónmi eur v roku 2021. Vďaka pákovému efektu generovanému silným rastom tržieb a výnimočnou výkonnosťou zbierok dosiahla ročná opakujúca sa prevádzková ziskovosť doteraz najvyššiu úroveň 40,5 %, Rok pred tým šlo o ziskovosť 39,3 %. Konsolidovaný čistý zisk (podiel skupiny) dosiahol 3 367 miliónov eur (29 % tržieb), čo predstavuje nárast o 38 % z 2 445 miliónov eur v roku 2021. Prevádzkové investície predstavovali 518 miliónov eur a upravený voľný cash flow dosiahol 3 405 miliónov eur. Po rozdelení bežnej dividendy (837 miliónov eur) a zahrnutí spätných odkúpení akcií (116 miliónov eur za 104 269 akcií mimo zmluvy o likvidite) sa upravená čistá hotovostná pozícia zvýšila o 2 672 miliónov eur na 9 742 miliónov eur v porovnaní so 7 070 miliónmi eur k r. 31. decembra 2021.

Napriek ekonomickým, geopolitickým a menovým neistotám na celom svete, skupina Hermès v roku 2023 verí v ambiciózny cieľ rastu výnosov pri konštantných výmenných kurzoch pri vysoko integrovanom remeselnom modely, vyváženej distribučnej sieti, kreativite kolekcií a lojalite klientov.

Schopnosť prekvapiť je pre dom rodinnej značky Hermès neustálym zdrojom inovácií a dynamiky, ktorá bude aj naďalej sprevádzať klientov s nadšením a kreativitou v roku 2023. Preto sa zákazníci firmy môžu tento rok tešiť tému Úžas, anglicky Astonishment.