Zvonka firmy vidieť tržby a zisky, zvnútra znalosti, motivovaných spolupracovníkov a najnovšie technológie. V začiatkoch majiteľ investoval do lisov a učil sa lisovať prášky pod vysokými tlakmi a spekať ich, neskôr pribúdali aj stroje na obrábanie, vstrekovanie kovov alebo 3D tlač. V posledných rokoch vo firme vidieť veľké pokroky v automatizácii a robotizácii výroby.

Ako už napovedá vizualizácia, reč je o spoločnosti Gevorkyan a.s. so sídlom vo Vlkanovej pri Banskej Bystrici, ktorá je globálny dodávateľ a technologický líder v odbore práškovej metalurgie. Firma vyvíja a vyrába výrobky, ktoré dodáva do 30 krajín sveta pre svetových lídrov v rôznych oboroch. Akcie spoločnosti sú obchodované na pražskej burze, kde získala úpis v objeme viac ako 727 milióna CZK. V prvej polovici roka H1 2023 vykázala firma tržby z predaja výrobkov a služieb na úrovni 37,15 mil. EUR a zisk EBITDA 11,23 mil. EUR. Podľa poslednej štvrťročnej 9M 2023 účtovnej závierke je dosť pravdepodobné, že firma Gevorkyan rok 2023 ukončí s rekordnými číslami. Ešte si musíme počkať na oficiálne výsledky, ktoré vyjdu v dohľadnej dobe a s nimi vyjde aj nová analytická správa.

Firma od svojho založenia nepretržite rastie. Môžeme to vidieť aj na grafe za posledných 5 rokov, kde sú vyobrazné príjmy za jednotlivé polroky. Tento trend by si firma mala zachovať aj v nasledujúcich rokoch. Sám zakladateľ a majiteľ firmy Artur Gevorkyan so svojimi ambicióznymi plánmi očakáva, že do nasledujúcich 7 rokov tržby firmy vyrastú na 400 miliónov EUR ročne. Rast má podporiť nová investícia na zahraničných trhoch a prípadný nákup konkurencie. O svojej vysokej kvalite výrobkov hovorí aj fakt, že medzi zákazníkov firmy patria zákazníci ako je Siemens, Porsche, John Deere, Bentley alebo Versace, či dokonca Ministerstvo obrany Spojených štátov.

Slovenskí investori sa môžu tešiť novinke, pretože po decembrovom presune akcií z trhu START na trh PRIME Pražskej burzy, sa akcie budú od februára tohto roka obchodovať na Bratislavskej burze. Síce Gevorkyan nevydáva nové emisie akcií a ani ich nesťahuje z pražskej burzy, len ide o formu duálneho listingu a prípravu na budúce kroky.

Disclaimer: Všetky uvedené informácie a visualizácie majú edukačný charakter a preto ich nepovažovať za investičné odporúčanie.