Silvergate Capital (Silvergate) je materskou spoločnosťou Silvergate Bank, ktorá sa od roku 2013 pohybuje v odvetví digitálnych aktív a v novembri 2019 vstúpila na burzu (NYSE: SI). Základom vedúcej pozície a stratégie rastu firmy je platforma Silvergate Exchange Network (SEN), ktorá je jadrom jej zákaznícky orientovaného balíka riešení platieb, pôžičiek a financovania slúžia spoločnostiam s digitálnymi aktívami a investorom na celom svete. SEN umožňuje klientom s digitálnymi aktívami a inštitucionálnym investorom posielať americké doláre nepretržite 365 dní v roku medzi ich účtami Silvergate a účtami iných klientov Silvergate. Firma má k decembru 2022 už viac ako 1 600 zákazníkov s digitálnymi aktívami a odvetvia fintech, ktorí denne využívajú platformu firmy na rast a rozširovanie svojho podnikania. Ku koncu roka 2022 objem prevodov na SEN dosiahol 117 miliárd $, čo je v porovnaní s 4Q 2021 pokles o 102 miliárd $. Výnosy na transakciách zo SEN ku koncu 4Q 2022 firma dosiahla 6,6 milióna $. Pri porovnaní so 4Q 2021 je to pokles o -29 %.

Firma Silvergate okrem toho prostredníctvom siete SEN svojim klientom poskytuje tzv. SEN Leverage, čo má predstavovať bezpečný prístup ku kapitálu na inštitucionálnej úrovni prostredníctvom pôžičiek v amerických dolároch zabezpečených bitcoinmi. Týmto firma vytvorila vlastné úverové riešenie, spolupracuje s regulovanými a etablovanými depozitármi, aby zaistila, že kolaterál klientov nebude nikdy rehypotekovaný. Celkové SEN Leverage k 4Q 2022 predstavovali 1,15 mld. $. V porovnaní so sledovaným obdobím 4Q 2021 je to nárast o 101 %, kedy SEN Leverage bol na úrovni 550 milióna $.

Silvergate získava kapítal prostredníctvom vkladov od zákazníkov, ktoré v dôsledku krízy dôvery v odvetví digitálnych aktív postupne a medziročne klesali. Zatiaľ, čo k 4Q 2021 deposity dosiahli 13,3 mld. $, v porovnaní s posledným kvartálom roka 2022 boli na úrovni 7,3 mld. $, čo je pokles o -45 %.

Ako vieme, rok 2022 bol pre trh digitálnych aktív veľmi náročný, kedy v priebehu roka zaniklo nieľko crypto projektov ako Celsius, či Luna. Počas štvrtého štvrťroka 2022 zažilo odvetvie digitálnych aktív transformačnú zmenu, pričom výrazná nadmerná páka v tomto odvetví viedla k niekoľkým významným bankrotom na čele s FTX. Táto dynamika vytvorila krízu dôvery v celom ekosystéme a viedla mnohých účastníkov k tomu, aby sa presunuli do pozície „nerizikového“ naprieč platformami obchodovania s digitálnymi aktívami. Silvergate sa na spomínané problémy snaží reagovať pružne -niekoľkými opatreniami na udržanie hotovostnej likvidity. Spoločnosť sa pripravuje na to, že ju čaká trvalé obdobie nižších vkladov. Preto podniká niekoľko opatrení, ktoré pomôžu zabezpečiť odolnosť podniku, vrátane riadenia svojej nákladovej základne a hodnotenia portfólia produktov a vzťahov so zákazníkmi. Jedno z riešení bolo podstatné zníženie zamestnancov, keď k 5. januáru spoločnosť Silvergate Capital zrušila 200 pracovných miest, čo je približne 40 % jej pracovnej sily. Spoločnosť tiež odhalila, že musela predať aktíva so stratou 718 miliónov $, aby pokryla výbery vo výške približne 8,1 mld. $ v dôsledku kolapsu FTX. Pripomeňme si, že banka tiež odkúpila zvyšok neúspešného Facebookoveho projektu Libra/DIEM za 200 mil. $. Náklady na projekt boli 420 mil. $. Pritom „vstupenku“ do projektu FB za 10 mil. $ si zakúpilo 42 megakorporácii. Horšiu situáciu na trhu digitálnych aktív je vidieť aj na akciách Silverbank, ktoré za posledný rok poklesli o -87 %.

Situácia jasne ukazuje, ze štandardné korporácie nezvládajú oblasť krypto/blockchain. A keďže nemôžu používať bežné zastieracie manévre, či účtovné machinácie v oblasti klasických financií, tak ich projekty krachujú.

Disclaimer: Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.