Rise of Spotify subscribers and revenues 2017 – 2022

Ak ste boli posledné dni na sociálnych médiách, nepochybne ste narazili na Spotify Wrapped. Ide o každoročné zhrnutie a posúdenie toho, kto akú hudbu počúval, či podcast na streamovacej platforme. Udalosť bola nezvyčajne úspešná v tom, že zhromažďovanie a sledovanie údajov bolo pre používateľov “cool”. Napriek tomu, že švédska spoločnosť súťaží s trojicou technologických gigantov v Apple, Amazon a Google (cez YouTube), zostáva najväčšou službou na streamovanie hudby na svete.

Ako Spotify zarába peniaze?

Spotify dobre využíva „freemium“ model a ponúka väčšinu svojich služieb používateľom, ktorí nechcú platiť, teda pokiaľ im nevadí, že sú vyrušovaní reklamami. V skutočnosti zo 489 miliónov aktívnych používateľov Spotify menej ako polovica, presnejšie 205 miliónov, skutočne platí za Spotify. Severskej spoločnosti sa podarilo naplniť cieľ, že do konca roka 2022 by dosiahla 200 miliónov používateľov. Zvyšok, viac ako 295 miliónov, tvoria používatelia s podporou reklám.

Ako ukazuje vyššie uvedený graf, Spotify v priebehu posledných 5 rokov zaznamenal kontinuálny rast aktívnych používateľov za mesiac (MAUs), ktorých počet sa od roku 2017 zvýšil približne o 273 %. Zároveň sa švédskej firme darí premeniť bezplatných používateľov na platených (Premium subscribers), ktorých počet za rovnaké obdovie vzrástol o 259 %. V poslednom štvrtom kvartáli platení používatelia priniesli príjmy takmer na 2,717 miliardy EUR, čo je takmer 9-násobok toho, čo Spotify zarobilo z príjmov z reklamy na bezplatných používateľoch (Ad-Supported MAUs). Napriek pozitívnemu rastu platených používateľov i dosiahnutým novým rekordným tržbám sa firme v minulon roku nepodarilo dosiahnuť zisk, kde Spotify za celý rok 2022 dosiahol celkovú prevádzkovú stratu –194 miliónov EUR.

Spotify uvažuje nad zvýšením ceny svojho predplatného, ktorý reaguje na zvyšujúce sa predplatné služby Apple Music, ktorá je jej priamym konkurentom. To sa už aj u nás na Slovensku zdvihlo z pôvodných 5,99 € na 6,49 € za individuálny plán. Môžeme teda očakávať, že predplatné Spotify taktiež narastie o podobné hodnoty. Spotify naznačuje možnosť platinovej úrovne s HiFi za cenu 19,10 eur mesačne. Platforma sa pohráva s myšlienkou spustenia prémiovej služby za dvojnásobnú cenu aktuálneho plánu predplatného Premium a ponúka nielen kvalitnejší zvuk, ale aj tuner pre slúchadlá, ďalší zoznam skladieb a iné vymoženosti.

Bolo by ťažké nazvať Spotify startupom, keďže spoločnosť funguje už 16. rok, z toho 4 ako verejná spoločnosť. V niektorých ukazovateľoch to stále vyzerá tak, keďže svoj doterajší pokrok nepremenil na stabilné zisky. Po platbách umelcom, vydavateľom a agentom vytvára Spotify 25% maržu. Táto marža potom ide na režijné náklady, výskum a vývoj, predaj a marketing i administratívne náklady. V skutočnosti už od roku 2019 Spotify stratilo približne 1,1 miliardy EUR, pričom spoločnosť skončila v červených číslach z 10 posledných 15 štvrťrokov.

Z uvedeného môžeme skonštaovať, že budúci rok 2023 nám prinesie zaujímavosti ako používatelia zareagujú na zvýšenie predplatného za služby, a či si Spotify zachová svoj kontinuálny rast aktívnych používateľov za každý kvartál.

Disclaimer: Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.