Keď predstavitelia Applu v septembri 2021 predstavovali horúce novinky v podobe nových zariadení, povedal som si, že spoločnost z Cupertina nič nové revolučné neprináša. Pravda, ale za to evolúcia je zjavná. 

Aj keď si to už ťažko predstaviť, Apple sa dlhé roky drží svojej jednoduchosti a stratégie, ktorú po sebe zanechal Steve Jobs, a svoj podiel na tom má i Tim Cook. Apple svoje produkty vylepšuje v prospech používateľov a to dokazujú súčasné kvartálne výsledky. Samotný produkt iPhone za prvý kvartál (Q1) Applu zarobil 71,6 miliardy dolárov, zaznamenal rekordné tržby vo výške 123,9 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o 11 % a štvrťročný zisk na akciu je 2,10 dolára.

Tešiť sa je predčasné, pretože konkurencia nespí a snaží sa firmu napodobiť i predbehnúť. Pravdou je, že v niektorých odvetviach má konkurencia na vrch. Nové a dlho očakávané produkty v podobe Apple Car, či nového zariadenia Mixed reality (má ísť o prierez medzi AR a VR, ktoré by mal Apple predstaviť koncom tohto roka), to môžu zmeniť. Priestor vidím vo vylepšení zariadenia Apple TV, pretože evolúcia práve tohto produktu môže mať tak zásadný vplyv na herný priemysel ako sa to firme podarilo s uvedením služby Apple Arcade v roku 2019.

Začiatok roka 2022 so sebou priniesol nervozitu a výpredaje na trhoch. Napriek tomu je firma ohodnotená trhom naozaj vysoko, a to 28-násobok svojich ziskov. V porovnaní s akciovým indexom S&P 500, ktorý má P/E 31, sa Apple obchoduje lacnejšie oproti hodnote trhu o – 9,6 %. 

Ak by sme do úvahy nebrali samotné čísla, firma Apple je v skutku kvalitná spoločnosť, ktorá predstavuje „bezpečný prístav“. 

Kompletná konsolidovaná účtovná závierka za Q1 roka 2022 sa nachádza na tomto odkaze.