iPhone ako služba

iPhone bol prvýkrát uvedený na trh v roku 2007 a odvtedy sa stal revolučným zariadením, ktoré zmenilo prostredie mobilného priemyslu. Dvanásť rokov po svojom počiatočnom vydaní bolo na celom svete dodaných približne 1,5 miliardy iPhone-ov (aktívnych je okolo 1 mld.), čo z neho robí jeden z najpoužívanejších a najobľúbenejších smartfónov na svete. 

Firma Apple zvyčajne každý rok vydáva aspoň jednu novú verziu svojho telefónu iPhone, čo je stratégia, ktorá spoločnosti pomohla neustále dosahovať ročné tržby v desiatkach miliárd dolárov. Na grafe nižšie môžeme vidieť, že od dosiahnutého vrchola v roku 2015 sa predaj iPhone-ov spomalil a posledné tri roky sa jeho predaje držia na rovnakých úrovniach. Uvedenie nového smartfónu iPhone 11 Pro a úprava cien starších modelov by mal pomôcť si tento trend udržať.

Zdroj: Apple

Už chvíľu sa vie, že firma Apple začne klásť väčší dôraz na služby, pretože technické skoky z jednej generácie iPhone na ďalšiu sa stávajú menej dramatickými a výnosy z predaných produktov sa začali zmenšovať. Na túto tému som o tom písal tu. V reakcii na to sa spoločnosť zameriava na napredovanie vo veciach ako sú App Store, iCloud, Apple Pay, Apple Music a jej nová služba Apple Arcade. Ohlásená služba Apple TV+ na našom trhu ešte nie je celkom dostupná. Rovnako je to aj s kreditnou kartou Apple Card a časopisovou službou Apple News+.

Na obrázku vyššie môžeme vidieť ako sa z iPhone-u stáva sprostredkovateľ služieb. Alebo sám o sebe sa stane službou? iTunes Store, App Store s iCloud patria medzi najstaršie služby, ktoré boli dlhé roky súčasťou Apple produktov. iTunes pretvoril svet hudobného priemuslu a zákazníci si môžu do dnešných dní kupovať a sťahovať single a albumy v elektronickej podobe a následne počúvať na akom koľvek zariadení, kde má zákazník účet naviazaný na App Store. Tento obchod s aplikíciami asi tiež netreba veľmi predstavovať. Pomocou neho má používateľ možnosť si inštalovať free alebo zakúpiť platené aplikácie. iCloud služba s neuveriteľne rýchlou synchronizáciou je v mojich očiach revolučná a praktická pre kohokoľvek. Uvediem jeden dobrý príklad. Cez internetový prehliadač si na OS Windows načítate domovskú stránku tejto služby, po príhlásení do konta si načítame textový procesor Pages (obdoba Word-u) a v novom dokumente začnete písať text. Nestihneme to dopísať a keď sa presúvame na ceste domov, otvoríme si tento istý dokument a môžeme pokračovať v písaní textu ďalej. Nakoniec doma, v kľude si tento istý dokument hravo otvoríme a dokončíme na MacBook-u. Tých praktických príkladov by bolo omnoho viacej, ale o tom teraz nechcem. 5 GB dátového úložiska služby iCloud má používateľ grátis, ale takých 50 GB si vie predplatiť za 0,99 € na mesiac.

Služba Apple Music vznikla ako reakcia na popolárny Spotify. Ide o streamovaciu službu hudby s databázou okolo 50 miliónov skladieb. Hudba sa dá počúvať nerušene, online aj offline. Žiadna viazanosť a členstvo je možné kedykoľvek zrušiť. Prvý mesiac Apple ponúka túto službu zadarmo pre Individuálny účet, potom si zaň pýta 5,99 € za mesiac. Študent vysokej školy zaplatí 2,99 €/mesiac a rodinný účet je za 8,99 €/mesiac. 
Najnovšie pribudla herná služba Apple Arcade a jej predplatné stojí 4,99 €/mes. Čo teda za túto cenu dostaneme? Neobmedzený prístup k viac než stovke herných titulov, ktoré si môžeme v rámci tohto členstva bezplatne stiahnuť na iPhone, iPad, iPod Touch, Mac alebo aj Apple TV. Apple sa pri oslovovaní vývojárov a výbere titulov zameralo hlavne na kvalitu. V ponuke služby by sa teda nemali objaviť klasické mobilné tituly, ktoré dominujú v rebríčku najsťahovanejších bezplatných hier. Keďže si Apple zakladá na exkluzivite titulov, v ponuke majú byť unikátne nové tituly, nové značky a kvalitnejšie príbehové hry. Služba je súčasť App Store.

Dalšou predplatnou službou je Apple TV+, čo je pre zmenu konkurencia HBO GO a Netflixu. V najnovšej aktulizácii operačného systému macOS Catalina sa objavila aj v našich končinách aplikácia Apple TV, v ktorej je možné si za poplatok zapožičať alebo kúpiž film, či seriál. Od 1.11. by mala byť spístupnená aj služba Apple TV+.

Služba News+ je pôvodne služba Texture, ktorú Apple odkúpil minulý rok. Spoločnosť prinesie viac ako 300 časopisov a množstvo médií v digitálnej podobe. Prémiová služba Apple News+ má byť tou najlepšou mobilonu čítačkou novín na trhu, pričom obsah v nej nebudú tvoriť obyčajné PDF-ká. Časopisy a články v nich budú inteligentne prispôsobené pre displej iPhonu alebo iPadu. Na túto službu si musíme nateraz počkať, pretože zatiaľ je spustená v USA a Kanade. Tento rok je v pláne Austrália a Veľká Británia. Keď služba dorazí k nám, jej cenu odhadujem na 9,99 €/mesiac.

Apple Pay je mobilná platobná a digitálna peňaženka od spoločnosti Apple Inc., ktorá umožňuje používateľom vykonávať platby pomocou zariadení iPhone, Apple Watch, iPad alebo Mac. Služba na náš trh dorazila až tento rok, pričom v USA bola spustená už v roku 2014. Pomocou tejto služby sa celosvetovo vykoná okolo jednej miliardy tranzakcií za mesiac a ich počet rastie. Zatiaľ som nenatrafil na informáciu, že koľko si Apple pýta za tranzakcie. 

Kreditná karta Apple Card je vytvorená v spolupráci s Goldman Sachs a Mastercard. Podľa vyhlásenia CEO Goldman Sachs ide o najúspešnejšie spustenie kreditnej karty. Apple okrem virtuálnej karty bude vydávať aj fyzickú kreditku vyrobenú z titánu s laserovo gravírovaným menom a bez viditeľného čísla karty, dátumu expirácie a bezpečnostného kódu. Ďalšou výhodou karty bude absencia akýchkoľvek poplatkov za vedenie, medzinárodné platby či oneskorené vrátenie kreditu. Používaním karty taktiež budeme získavať pravidelný cashback (Daily Cash) 2%. Apple zdôrazňuje, že všetko neprebieha v cloude, ale priamo na zariadení a naše dáta budú anonymné. 

Toto bol z môjho pohľadu stručný prehľad služieb, ktoré si pre nás Apple nachystal. Je zrejmé, že mu to pomaly, ale iste prináša vytúžené ovocie. Lebo v druhom fiškálnom štvrťroku 2019 priniesol segment služieb spoločnosti tržby v objeme 11,5 miliárd dolárov (približne 20 % podiel z celkových tržieb), čo predstavuje nárast z 9,9 miliárd dolárov za služby získané v druhom štvrťroku 2018. Spoločnosť Apple nastavila v tomto spomenutom štvrťroku nový rekord všetkých výnosov za služby. Ďalej firma uviedla, že jej cieľom je dosiahnuť do roku 2020 výnosy zo služieb za štvrťrok 14 miliárd dolárov. Vypadá to tak, že je na dobrej ceste k dosiahnutiu tohto cieľa.
Posledný obrázok som vytvoril kvôli predstave, že iPhone je ako prostredník so službami pre ďalsie zariadeniach. V jednom okamihu si vieme pozrieť film na Mac-och, v ďalšom pustiť hudbu na reproduktore alebo slúchadlách, na tablete si čítať magazín alebo pomocou hodiniek zaplatiť v obchode za nakúpený nákup. 

Ako môžeme vidieť, Apple sa snaží aj naďalej si udržiavať svoju priazeň a s pribúdaním nových služieb si zákazníkov ešte viacej rozmaznáva. Samozrejme, nechá si za to pekne zaplatiť.