Info: Na tejto stránke nájdete (mini) analýzy o spoločnosti Gevorkyan spracované pomocou dátovej a finančnej analytiky. Stránka je dočasná, určená výhradne pre 12. ročník konferencie Kapitálový trh. V úvode sa nachádza odkaz na analýzu o spoločnosti Gevorkyan: Svetová špička vo výrobe práškovej metalurgie. Následne sa nachádzajú staršie spracovania údajov a finančných výsledkov.

Analýza: Svetová špička vo výrobe práškovej metalurgie 

(Po kliknutí na obrázok sa na novom tab-e načíta analýza v pdf | Aktuálne k: Máj 2024)

Viete, čo je na obrázku vyššie?

Keď sa pozrieme na tento obrázok, tak vám s najväčšou pravdepodobnosťou napadne, že ide o farebnú paletu. Sčasti to pravda je, ale v tomto prípade to má ďaleko hlbší význam.

Asi neuveríte, ale na tomto obrázku je vyobrazený graf. Presnejšie ide o grafickú interpretáciu tržieb spoločnosti GEVORKYAN a.s. počas 21 rokov.

Pri pohľade zľava, spoločnosť v roku 2008 dosiahla tržby na úrovni 2 mil. EUR (presnejšie 2,3 mil. EUR). Podľa dlhodobých zmlúv a rozbehnutých projektov firma Gevorkyan v roku 2028 očakáva, že dosiahne tržby vo výške rekordných 154 mil. EUR.

Keď sa na to pozrieme pekne zoširoka, tak od roku 2008 po rok 2028 firme Govorkyan dosiahnú tržby 65-násobok a zloženú ročnú mieru rastu (CAGR) 22 %. Neuveriteľné!

Ako to vidíme na grafe, tak tržby firmy kontinuálne rastú a podľa aktuálnych prognóz by sa to zmeniť nemalo. Dokonca, čo je na tom fascinujúce, každým ďalším rokom firma dosiahla rekordné tržby a podľa ambicióznych plánov, firma má dosiahnuť ročné tržby na úrovni 500 mil. EUR. Ak by si firma udržala spomínané tempo rastu, podľa využitia časových radov by bolo možné vypočítať a predpovedať, kedy by tento míľnik mohla dosiahnuť.

Bližší a aktuálny pohľad na spoločnosť nájdete v analýze, Stačí len kliknúť na obrázok s vizualizáciou.


Nezastaviteľný rast spoločnosti Gevorkyan

Od svojho založenia, tržby firmy GEVORKYAN a.s., nepretržite rastú. Vidieť to môžeme na grafe, kde zložené ročné tempo rastu (CAGR) počas posledných 15 rokov dosiahlo výšku 23,53%, čo je 23,8-násobok tržieb oproti roku 2008. Posledný aktuálne odhadovaný rok 2023E by mala spoločnosť podľa jesennej prezentácii pre investorov od Versute Investments dosiahnuť rekordné tržby vo výške 76 miliónov EUR, čo by predstavovalo CAGR 24,28%.

V aktuálnom prospekte akcií od emitenta stojí, že tento rast a súčasne hospodárske výsledky by mohlo narušiť nepriazeň niekoľkých rizikových udalostí, ale je zjavné, že by táto skutočnosť by sa mohla naplniť. Keď sa pozrieme do nedávnej minulosti, tak firma za prvý polrok 2023 dosiahla tržby vo výške 37 miliónov EUR. Pritom druhá polovica roka býva silnejšia.

Tento dohad sa dozvieme v apríli, kedy firma zverejní svoju Výročnú správu za rok 2023. Okrem toho, firma koncom februára vstúpila na Bratislavskú burzu cenných papierov, čo je veľmi priaznivá informácia ako pre spoločnosť, tak aj pre investorov na Slovensku.


Slovenský obor v práškovej metalurgii Gevorkyan ďalej rastie

Zvonka firmy vidieť tržby a zisky, zvnútra znalosti, motivovaných spolupracovníkov a najnovšie technológie. V začiatkoch majiteľ investoval do lisov a učil sa lisovať prášky pod vysokými tlakmi a spekať ich, neskôr pribúdali aj stroje na obrábanievstrekovanie kovov alebo 3D tlač. V posledných rokoch vo firme vidieť veľké pokroky v automatizácii a robotizácii výroby.

Ako už napovedá vizualizácia, reč je o spoločnosti Gevorkyan a.s. so sídlom vo Vlkanovej pri Banskej Bystrici, ktorá je globálny dodávateľ a technologický líder v odbore práškovej metalurgie. Firma vyvíja a vyrába výrobky, ktoré dodáva do 30 krajín svetapre svetových lídrov v rôznych oboroch. Akcie spoločnosti sú obchodované na pražskej burze, kde získala úpis v objeme viac ako 727 milióna CZK. V prvej polovici roka H1 2023 vykázala firma tržby z predaja výrobkov a služieb na úrovni 37,15 mil. EUR a zisk EBITDA 11,23 mil. EUR. Podľa poslednej štvrťročnej 9M 2023 účtovnej závierke je dosť pravdepodobné, že firma Gevorkyan rok 2023 ukončí s rekordnými číslami. Ešte si musíme počkať na oficiálne výsledky, ktoré vyjdu v dohľadnej dobe a s nimi vyjde aj nová analytická správa.

Firma od svojho založenia nepretržite rastie. Môžeme to vidieť aj na grafe za posledných 5 rokov, kde sú vyobrazné príjmy za jednotlivé polroky. Tento trend by si firma mala zachovať aj v nasledujúcich rokoch. Sám zakladateľ a majiteľ firmy Artur Gevorkyanso svojimi ambicióznymi plánmi očakáva, že do nasledujúcich 7 rokov tržby firmy vyrastú na 400 miliónov EUR ročne. Rast má podporiť nová investícia na zahraničných trhoch a prípadný nákup konkurencie. O svojej vysokej kvalite výrobkov hovorí aj fakt, že medzi zákazníkov firmy patria zákazníci ako je Siemens, Porsche, John Deere, Bentley alebo Versace, či dokonca Ministerstvo obrany Spojených štátov.

Slovenskí investori sa môžu tešiť novinke, pretože po decembrovom presune akcií z trhu START na trh PRIME Pražskej burzy, sa akcie budú od februára tohto roka obchodovať na Bratislavskej burze. Síce Gevorkyan nevydáva nové emisie akcií a ani ich nesťahuje z pražskej burzy, len ide o formu duálneho listingu a prípravu na budúce kroky.


Ako firma Gevorkyan zarába peniaze (rok 2022)

Firma GEVORKYAN, která vyrábí kovové součástky technologií práškové metalurgie, učinila v roce 2022 historický vstup na pražskou burzu. Motivací bylo budovat společnost podle vlastní strategie. O tom, jak se jim to podařilo, ale io dalších plánech s rozšířením firmy na americký trh, hovoří její zakladatel a CEO Artur Gevorkyan. Celý příběh firmy naleznete na specializované stránce Pražské burzy trhu START na odkazu tu:

Tato firma jako první slovenská firma úspěšně vstoupila na trh START pražské burzy (PSE) 1. července 2022 za upisovací cenu 248 Kč. Nejenže se jedná o první zahraniční firmu na tomto trhu, ale zároveň jde o doposud největší emisi na tomto trhu jak tržní kapitalizací, tak i prostředky, které byly během IPO od investorů získány a to 727 334 400 Kč. Firma dlouhodobě potvrzuje ambice přesunu na hlavní trh BCPP.

Pan Artur Gevorkyan věří, že jeho firma má potenciál vybudovat v průběhu následujících šesti let firmu s tržbami 400 milionů eur, a to způsobem, že prodává řešení, a nikoli výrobky. Jak můžeme vidět na vizualizaci, společnost za rok 2022 dosáhla provozní výnosy ve výši více než 68 milionu eur a čistého zisku více než 3,5 milionu eur.


Firma Gevorkyan v roku 2023 na pražskej burze

Spoločnosť Gevorkyan, ktorá bola obchodovaná na trhu START, 21. decembra úspešne prestúpila na prestížny regulovaný trh Prime Market pražskej burzy. Vizualizácia je aktuálna k 31. decembra 2023.

Burza cenných papierov Praha patrila v roku 2023 k najvýkonnejším trhom v Európe. Objemy obchodov v minulom roku zaznamenali prepad takmer na všetkých európskych trhoch. Pražská burza bola súčasťou tohto trendu, pri medziročnom poklese o -26 %.

Akcie rakúskej bankovej skupiny Erste Group dosiahli výnos +24,74 %, čo predstavuje najvyššiu výkonnosť v zozname. Tesne za ňou sa umiestnili akcie českej bankovej skupiny Moneta s výkonnosťou +24,30%. Prvú trojku uzatvárajú najobľúbenejšie akcie medzi česko-slovenskými investormi ČEZ, ktoré dosiahli výnos +22,81 %. Ďalšie firmy ako Vienna Insurance Group (VIG) +19,82%, Gevorkyan +16,53%, Tatry mountain resorts (TMR) +13,33%, Kofola +10,4% a Komerčka (KB) +3,72% dosiahli kladnú výkonnosť. Jediná firma, ktorá uzavrela rok 2023 prepadom, sú akcie zbrojárenskej spoločnosti ColtCZ, ktorej akcie sa v závere roka prepadli na -6,02 %.

Na čele s obrovským nárastom akcií stojí Primoco UAV so ziskom +118,85%, čo signalizuje významný úspech. Akcie Karo Leather a mmcité tiež ukázali silný výkon s návratnosťou +81,33% a +41,73%. Zaujímavý detail: obchodovanie s akciami mmcité začalo len 1. augusta, čo naznačuje výrazný investorov záujem hneď od upísania akcií na trh burzy! Na druhej strane Pilulka zaznamenala pokles o -62,15%. Darilo sa aj akciám slovenskej firmy Gevorkyan +16,53 %, ktorá 21. decembra prešla na regulovaný trh Prime. 

Trh START pražskej burzy je napriek svojej pozície plný dynamiky. Taktiež narástlo množstvo objemov z 202,25 mil. Kč v roku 2022 na 490,59 mil. Kč v roku 2023, čo predstavuje nárast o +142,56%. Ešte 18. decembra Pražská burza spustila nový index START, ktorý reflektuje výkonnosť akcií trhu START. Ten uzavrel rok s výkonom +14,86%. Tieto udalosti poukazujú aký zaujímavý môže byť pre investorov aj náš lokálny trh.

Disclaimer: Všetky uvedené informácie a visualizácie majú edukačný charakter a preto ich nepovažovať za investičné odporúčanie. Analýza Gevorkyan: Svetová špička vo výrobe práškovej metalurgie a ani žiadna jej časť nemôže byť tlačená a súčasne nesmie byť distribuovaná, kopírovaná alebo prenášaná v digitálnej podobe!