Korelácie medzi bitcoinom a akciami boli počas celého roka 2022 extrémne vysoké. Sprísňovanie centrálnych bánk sa stali hlavnou silou klesajúcich trhov ako na trhu s akciami, tak aj s digitálnymi aktívami. Samotný bitcoinom možno považovať za akýsi benchmark trhu, ktorý obchodníkom a investorom pomáha určovať jeho smerovanie.

Lenže tomuto relatívne mladému trhu počas roka nepomohla ani séria krachov krypto projektov Terry a UST, či Celsia. Aby toho nebolo málo, jeseň so sebou priniesla tŕnisté problémy týkajúce sa najmä centralizovaných búrz, ktoré sa pohybujú vyslovene za hranicou morálky alebo tesne za ňou. FTX / Alameda je príkladom podvodu, ktorý na tomto trhu nemá čo hľadať, pretože ide úplne proti významu kryptosveta. Mesiac po bankrote FTX výhlásil svoj koniec veriteľ digitálnych aktív BlockFi. V rovnakom čase svoj bankrot ohlásila krypto zmenáreň Bitfront. Genesis a Grayscale čelia v USA skupinovým žalobám (class actions). SEC zahajuje trestné konanie voči Digital Currency Group (DCG) kvôli nezákonnému chovaniu v rámci holdingu. Vyšetrovaniu čelí v súčasnosti najväčšia krypto burza Binance. V čase písania tohto reportu skrachoval jeden z najväčších ťažiarov bitcoinu Core Scientific. Naprieč celým trhom, veľký hráči krypto sveta v priebehu roka oznamovali prepúšťania svojich zamestnancov ako burza Kraken, Coinbase. Napriek mnohým nepríjemnostiam na trhu, pozitívum je, že tieto komplikácie napovedajú, že sa trh čistí.

Celému krypto trhu môže pomôcť pripravovaný návrh zákona MiCA z dieľne Európskej Únii, ktorý bude zverejnený vo februári 2023 a svoju platnosť by mal nadobudnúť 1. januára 2024. Jeho cieľom je navrhnúť reguláciu stablecoinov a zregulovať Proof of Work (POW) a Proof of Stake (POS). Po Európskej Únii by mal nasledovať líder – USA. Táto regula môže byt veľkým pozitívum ako pre inštitúcie a veľkých investorov, ktorí budú mať stanovený jasný regulačný rámec, tak aj pre širšiu adopciu kryptomien.

Keďže projektov založených na blockchaine je niekoľko tisíc. Do dnešného reportu okrem bitcoinu bol na porovnanie výkonnosti vybraný Ethereum (ETH). Ten sa posledné roky stabilne drží podľa trhovej kapitalizácie za lídrom trhu. Modernizácia siete The Merge (prechod z POW na POS) a všeobecná tokenomika ETH by mohla znamenať, že Ethereum v priebehu času predbehne Bitcoin. Aj keď mu výkonnosť za minulý rok nevyšla, keďže poklesol o -68,17 %, z dlhodobého hľadiska môžeme očakávať pozitívny scenár.

Pri pohľade na Bitcoin (BTC), ten na konci roka 2022 dosiahol pokles -65,22 %, pričom zaznamenal svoj druhý najhorší ročný výkon od roku 2011. Ten bol prekonaný v roku 2018 keď klesol o -73 %. Napriek tomu ako bolo spomenuté v úvode, BTC určuje smerovanie trhu a rok 2024 by mohol byť rokom, kedy by mohol začať ďalší bull run, pretože v roku 2024 okrem prijatia reguly MiCA, sa má konať ďalší halving, ktorý je predzvesťou tohto trendu.