Cestovanie je jedným z najväčších svetových odvetví. Zahŕňa spoločnosti ako hotely, letecké spoločnosti a výletné plavby. Ale biznis Airbnb nezahŕňa len cestovanie. Spoločnosť sa zameriava aj na zážitkovú ekonomiku.

V prospekte z roku 2019 spoločnosť Airbnb tvrdila, že jej celkový adresný trh má hodnotu 3,4 bilióna dolárov. Ten tvorí 1,8 bilióna dolárov v krátkodobých pobytoch, 210 miliárd dolárov v dlhodobých pobytoch a 1,4 bilióna dolárov v tzv. zážitkoch. Airbnb tiež poznamenala, že jeho použiteľný adresný trh je 1,5 bilióna dolárov. Z toho je 1,2 bilióna dolárov na krátkodobé pobyty a 239 miliárd dolárov na zážitky. Ako sa darilo firme ďalej?

Vplyv COVID19 opatrení na biznis AirBnB

Spoločnosť plánovala spustiť IPO v marci 2020. Pandémia koronavírusu však mala veľký vplyv na cestovný ruch. Karantény a príkazy na pobyt doma poškodzili trh a jeho fungovanie, pretože ľudia prestali cestovať.

Rok 2020 považovať pre tento trh veľmi náročný ako aj pre samotnú firmu. Od februára 2020 začali podľa evidencie AirBnB, voľne preložené hrubé noci a rezervované zážitky, klesať. Do marca zaznamenalo Airbnb negatívnu medziročnú zmenu. Výsledkom bolo, že Airbnb v apríli zvýšilo dlh vo výške 2 miliárd dolárov. Zdroje tiež uvádzajú, že spoločnosť v máji 2020 prepustila 1 900 zo 7 500 zamestnancov. Od apríla do júla 2020 však zaznamenala stabilný nárast obchodov. Počet rezervácií sa zvýšil z 8,7 milióna na 28,3 milióna. Airbnb to prispieva k zvýšeniu domáceho cestovania a schopnosti ľudí pracovať na diaľku, čo sa dá robiť prakticky odkiaľkoľvek. V auguste sa však počet rezervácií opäť znížil, pretože prípady COVID-19 začali stúpať. Počas štvrtého štvrťroka 2020 sa objavila ďalšia vlna infekcií COVID-19. V dôsledku toho krajiny uvalili prísne riešenia, najmä u nás v Európe a neskôr aj v Číne. Podobne ako v dôsledku počiatočnej vlny COVID-19 v marci 2020, môžeme v priebehu času vidieť cyklický pokles a nárast rezervácií ako prichádzali a odchádzali jednotlivé vlny a opatrenia vlád naprieč celým svetom. V dôsledku toho sa to prejavilo aj na tržbách spoločnosti.

Ako je na tom firma dnes?

V čase IPO firmy jednou z najväčších obáv investorov o Airbnb bolo, že napriek rastúcim príjmom spoločnosť nedosiahla zisk. V roku 2017 mala spoločnosť Airbnb čistú stratu 70 miliónov dolárov. Spoločnosti sa v roku 2018 podarilo znížiť stratu na 16,9 milióna dolárov. V roku 2019 sa však čistá strata výrazne zvýšila na 674,3 milióna dolárov. Rok 2020 skončil AirBnB v neuveriteľnej strate -4,58 miliárd dolárov a firme sa podarilo tento veľmi náročný rok ustáť. S príchodom roka 2021 sa firme podarilo enormnú stratu z predchádzajúceho roka znížiť na 352 miliónov dolárov, pretože opatrenia začali postupovať ustupovať a cestovný ruch sa zmáhať.

Rok 2022 bol pre Airbnb ďalším rekordným rokom. Príjmy vo výške 8,4 miliardy dolárov medziročne vzrástli o 40 %. Čistý zisk bol 1,9 miliardy dolárov, vďaka čomu bol rok 2022 prvým ziskovým rokom firmy AirBnB na základe GAAP. Upravená EBITDA bola 2,9 miliardy dolárov, zatiaľ čo Free Cash Flow dosiahol 3,4 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 49 %. Dopyt hostí zostal silný počas celého roku 2022. Všetky regióny zaznamenali v roku 2022 výrazný rast, keďže ľudia začali opäť cestovať, na výnimku Číny.

Pri pohľade na prvý štvrťrok roka 2023 firma AirBnB vidí silný dopyt, čo naznačuje, že spotrebiteľská dôvera v cestovanie zostáva vysoká. Ak by tento trend ostane bez väčšieho vplyvu makro diania, AirBnB môže čakať opäť pozitívny rok.

O firme AirBnB

V roku 2007 prišli priatelia Brian Chesky a Joe Gebbia s nápadom na Airbnb. Títo dvaja páni prenajali svoj byt v San Franciscu trom hosťom v meste na konferenciu. To im dalo myšlienku, že ľudia by mohli prenajímať svoje domy turistom, ktorí chcú viac lokálnej perspektívy. V roku 2008 sa teda k týmto dvom pripojil Nate Blecharcyzk, softvérový inžinier, aby vytvorili Airbnb.

Airbnb je online spoločnosť na prenájom dovoleniek so sídlom v San Franciscu v Kalifornii. Spoločnosť ponúka ubytovanie a aktivity po celom svete od miestnych hostiteľov. To umožňuje miestnym obyvateľom profitovať z ich miestnej turistickej ekonomiky a poskytnúť turistom lokálnu perspektívu. Mnoho cestovateľov sa pozerá na Airbnb ako na lacnejší a prispôsobenejší spôsob cestovania.

Disclaimer: Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.