Čo naučil Benjamin Graham legendárneho investora Warren Buffetta? Jednou z cenných lekcií bolo pozerať sa na akcie ako na biznis a nereagovať na krátkodobé fluktuácie na burze. Benjamin Graham vo svojej známej knihe Inteligentný investor radí investorom, aby sa stali tichým spoločníkom firiem, do ktorých investujú. Akcie by tak mali byť oceňované na základe vnútornej hodnoty, nie ako niečo, čo neustále mení svoju cenu.

Investori by však mali využívať nálady trhu a kupovať hodnotné akcie so zľavou. Nižšia ako bežná hodnota umožňuje na akcii zarobiť aj v prípade, že predchádzajúca analýza nebola správna. Súčasný zmätok na finančných trhoch je ideálnou príležitosťou, kedy využiť všetky zmienené investičné princípy. Obava z poklesu ekonomiky a vysoká inflácia umožňujú investorom zamerať sa na spoločnosti, ktoré nemusia bezpodmienečne rásť, no nebudú klesať.

Keď sa pozrieme do portfólia firmy, nájdeme tu relatívne dobre diverzifikované portfólio akciových titulov, v ktorom sa v priebehu roka udialo niekoľko zmien. Jednou zo zmien je, že do portfólia pribudol americký ropný gigant Occidental Petroleum ($OXY), kde Berkshire aktuálne kontroluje 26,8 % podiel. Berkshire Hathaway však má povolenie na kúpu polovice spoločnosti. Je zrejmé, že v Berkshire Hathaway vidia veľkú obchodnú príležitosť v oblasti klimatických zmien. Viac nám napovie správa, že Occidental Petroleum a kanadský startup Carbon Engineering pracujú na zariadení, ktoré má v Permskej panve v juhozápadnej časti USA ročne zachytiť pól milióna ton oxidu uhličitého z ovzdušia. Spomínané zariadenie, ktoré sa má do prevádzky dostať na konci roka 2024, má byť 120-krát väčšie ako doposiaľ najväčšie svetové zariadenie využívajúce podobnú technológiu. Akcie spomínaného ropného giganta aj v zhľadom na súčasné dianie na trhoch pomohli k rastu akcií, ktoré písania príspevku dosiahli výnos už 150 %.

Medzi prírastkami v akciovom portóliu je Taiwan Semiconductor Manufacturing Company ($TSM), ktorý je najväčší špecializovaný nezávislý výrobca polovodičových diskov na svete a jeden z najväčších výrobcov integrovaných obvodov.

Významnou investíciou je tiež kúpa akcií amerického výrobcu stavebných materiálov Louisiana-Pacific Corporation ($LPX), bežne známaho ako LP.

Jednoznačne najväčšou pozíciou v porfóliu Berkshire Hathaway je do spoločnosti Apple ($AAPL), ktorý tvorí až 41,9 % podiel v sume 123,6 mld. $. W. Buffett sa v roku 2020 na adresu Apple pre CNBC vyjadril: „Nemyslím si, že Apple je akcia. Považujem ho za náš tretí biznis“ a ešte dodal „pravdepodobne má najlepší biznis, aký na svete poznám“.

Druhý najväčší podiel Berkshire drží v Bank of America ($BAC) so 30,5 mld. $. Na treťom mieste je tohtoročný nákup akcií Chevron ($CVX) s 23,7 mld. $. Štvrtú priečkú obsadila Coca Cola ($CO) s hodnou 22,4 mld. $. Prvú päťku najväčších pozícií uzatvára American Express ($AXP) s hodnou 20,4 mld. $. Na obrázku nižšie je popísané aktuálne akciové portfólio.

Celkové investočné portfólio k decembru 2022 tvoria investície do 49 akcií firiem, ktorého hodnota je 296,1 miliárd dolárov. Warren Buffett dosahoval za 60 rokov neuveriteľnú výkonnosť portfólia 20 % ročne.

Disclaimer: Uvedená mini analýza a vizualizácia sú štúdijným materiálom, preto nejde o investičné odporúčanie.