Analytické platformy Palantir

Palantir je spoločnosť, ktorá sa zaoberá vývojom softvéru (SW) zameraného na analýzu dát. Jeho SW je prelomový v tom, že nevyžaduje takmer žiadne kódovanie, čím umožňuje aj menej technicky zdatným zamestnancom ho používať.

Ešte začiatkom roka 2021 bolo ohlásené partnerstvo s IBM, ktoré dramaticky rozšírilo predajné možnosti firmy Palantir. Týmto partnerstvom sa uľahčí používanie softvéru umelej inteligencie IBM pre jeho netechnických zákazníkov. Predajný tím IBM o počte cca 2 500 ľudí by mal ponúkať softvér Palantiru, ktorý je zameraný na analýzu a projekciu dát. Cieľom tejto dohody bolo „nakopnúť vyšší rast príjmov i v súkromnej sfére. Táto dohoda je najväčšia svojho druhu práve pre spoločnosť, ktorý sa zaoberá vývojom SW zameraného na analýzu dát.

Spoločnosť 3M sa zase rozhodla využiť ich platformu Foundry na digitálnu transformáciu, ktorá má pomáhať pri budovaní dynamického dodávateľského reťazca umožňujúc pružne reagovať na zmeny v dopyte globálného výrobcu.

Začiatkom roka 2022 bola ohlásená dohoda na vybudovanie platformy Palantir Hyundai Heavy vytvoria spoločný podnik na komercializáciu nových nástrojov, čo je krok, ktorý by mohol pomôcť softvéru Palantir získať nových klientov z radu globálnych priemyselných spoločností. Hyundai Heavy použije softvér na analýzu údajov s cieľom zlepšiť spôsob, akým jej pridružené skupiny fungujú v oblastiach stavby lodí, offshore inžinierstva a energetických a priemyselných strojov. Viacročná dohoda má hodnotu viac ako 25 miliónov dolárov. Tento krok by mal tiež pomôcť podnikaniu Palantir v komerčnej sfére.

Začiatkom tohto roka Palantir podpísal 50 miliónovú expanziu na päť rokov so spoločnosťou SOMPO Holdings a jej skupinami vrátane SOMPO Japan, ktorá sa pohybuje v poisťovacom biznise.

Popri komerčnom predaji sa produkt od Palantiru čoraz viac vyskytuje i vo vládnych agentúrach. Medzi zákazníkmi sú americké ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb, či centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb, ktoré využívali softvér na predpovedanie ohnísk Covid 19, distribúciu ochranných prostriedkov a prideľovanie vakcín. Aktuálne má spoločnosť kontrakty so 107 vládnymi a 260 komerčnými klientmi, medzi ktorými nechýbajú giganti vo svojich odboroch ako Cloudflare, Ferrari, BP, Merck či Airbus.

Rok 2022 v číslach

Pri ohlasovaní minuloročných kvartálnych výsledkov akcie spoločnosti Palantir klesali a to aj napriek silným príjmom. Na záver roka však firma prekvapila. kedy vykázala svoj prvý ziskový štvrťrok vo výške 30,9 miliónov dolárov počas svojej 20 ročnej existencie. V poslednom kvartáli 2022 firma zaznamenala tržby vo výške 508,6 miliónov dolárov a za celý rok dosiahla príjmy na 1,9 miliárd dolárov, čo je medziročný nároast +18 %. Aj napriek úspešnému kvartálu, firma za celý rok vykázala stratu -373 miliónov dolárov. CEO firmy vo svojej výročnej správe vyhlásil, že budúci rok 2023 by mal byť pre Palantir ziskový. Upravený voľný cash flow (FCF) sa medziročne zmenšil o -52,1 % zo 424 na 203 miliónov dolárov. Spoločnosť má za sebou ťažký rok 2022, keď akcie stratili takmer dve tretiny svojej hodnoty. Zhodou okolností, investori, ktorí investovali do IPO a držali akcie do piatka 17. februára, ich investícia by za toto obdobie dosiahlo zhodnotenie 0 %. Vzhľadom na širší trend klesajúcich rozpočtov spoločností na IT možno očakávať zraniteľnosť komerčného podnikania spoločnosti Palantir. Napriek tomu súčasný CEO firmy Alex Karp verí, že prudký nárast spoločností, ktoré sa snažia využívať umelú inteligenciu pomôžu dlhodobo podporiť rast spoločnosti Palantir.

Softvérové platformy

Vlajkovým produktom amerického podniku je softvér Gotham, ktorý je určený pre verejné orgány predovšetkým v obrannom priemysle, pričom umožňuje používateľom identifikovať vzory skryté hlboko v údajoch, od zdrojov spravodajských informácií po správy od dôverných informátorov a zároveň uľahčuje odovzdávanie informácií medzi analytikmi a používateľmi, ktorí plánujú a uskutočňujú reakcie na skutočné hrozby, ktoré boli identifikované v rámci platformy.  

Spoločnosť taktiež ponúka platformu Foundry, ktorá transformuje spôsoby fungovania organizácií vytvorením centrálneho operačného systému pre ich dáta a umožňuje jednotlivým používateľom integrovať a analyzovať údaje, ktoré potrebujú, na jednom mieste. 

O firme Palantir

Spoločnosť Palantir založil Peter Thiel, jeden z najrešpektovanejších podnikateľov sveta a spoluzakladateľ fintech firmy Paypal, spolu s Nathan Gettings, Joe Lonsdale, Stephen Cohen a Alex Karp (CEO) v roku 2003. Firma sa špecializuje na analýzu veľkých dát.