Cena akcií môže rásť alebo klesať z rôznych dôvodov. Lenže burza, teda Pán Trh (ako ho nazýval Benjamin Graham) má svoje vlastné pravidlá, a preto je cena akcií riadená inými faktormi ako sa na prvý pohľad môže zdať. Cenu akcií ovplivňuje napríklad, či je alebo nie je v nejakých indexoch, akú veľkú váhu má v danom indexe alebo dokonca, či sú vložedené do nákupného košíka veľkých fondov a potom, toto všetko dokáže drajvovať záujem hore alebo dole.

Zároveň, finančné trhy majú rôzne vlny, ktoré vôbec nemusia súvisieť s firmami obchodujúcimi na burzách. A akoby až na samotný záver sa pozerá na výkon samotnej firmy, jej hodnoty, smerovanie, ktorá majú vplyv na cenu akcií.

Ako môžeme vidieť, na grafike máme porovnanie percentuálnu výkonnosť akcií Kofoly a Coca Coly, presnejšie od 30. novembra 2015, kedy Kofola vstúpila na Pražskú burzu, až k 4. aprílu 2023. Za toto obdobie prialo viač šťastie akciám Coca Coly. Značka Coca Cola je celosvetovo veľmi známa a dokonca, akcie tejto americkej spoločnosti sa začali obchodovať o 96 rokov skôr ako akcie Kofoly. Na proti tomu, Kofola je lokálnejšia a do veľkých, zahraničných expanzií sa aktuálne nehrnie, pretože jej prioritou je opevňovať svoje postavenie na trhoch, ktorých pôsobí. Zaujímavosťou je, že sila značky Kofoly je na Slovensku tak silná, že Coca Cola u nás nemá výrobný závod a dokonca je voľbou číslo jedna a v Čechách číslo 2 v konzumácii nealkoholických nápojov.

Kofola je príbeh socialistickej značky, ktorá dokázala byť aj v konkurencii svetových výrobcov. Za oživením značky Kofola stojí rodina Samaras, ktorá za ostatné roky značku buduje a rozvíja. Ako už bolo spomenuté, v roku 2015 Kofola vstúpila na kapitálový trh. Aký je príbeh Kofoly, čo ponúka, kam smeruje a aké hodnoty prináša rodinná firma Kofola, to vám prezradí pripravovaná deep dive analýza, pretože v poslednom období čoraz viacej sa stretávam, že ľudia síce značku Kofolu poznajú, ale nepoznajú mnohé jej zaujímavosti, ale hlavne, že môžu byť investormi do akcií Kofoly.

Preto ak je niečo, čo by vás ohľadom Kofoly zaujímalo, dajte mi prosím vedieť a ja sa na vaše podnety posnažím zodpovedať v pripravovanej analýze.

Miro