Na svete existuje mnoho spoločností, ktoré sa venujú umelej inteligencii (AI) a strojovému učeniu. Existuje však naozaj málo verejne obchodovateľných spoločností venujúce sa spomínanej AI. Práve im sa budeme venovať, pretože využitie AI bude v budúcnosti hnacím motorom všetkých vecí na internete, vrátane relevantnosti obsahu, výkonnosti reklám, konverzie elektronického obchodu, efektívnosti trhu a dokonca aj zákazníckych služieb. Využitie AI v oblasti technológie rozpoznávania tváre a hlasu, lekárskej diagnostiky, algoritmického obchodovania a automatizovaných robotov služieb zákazníkom doslova exploduje.

V súčasnej dobe známe spoločnosti využívajú technológiu umelej inteligencie na zlepšenie svojich produktov alebo získanie strategickej výhody. V posledných dňoch sa o rozruch postaral Microsoft, ktorý zvýšil svoj podiel v startupe OpenAI, keďže jeho cieľom je prevziať nadradenosť internetového vyhľadávača Google patriaci pod Alphabet (podcast o tejto spoločnosti nájdete na tomto odkaze).

Microsoft a Google začiatkom februára usporiadali podujatia, ktoré zdôrazňovali iniciatívy a investície v oblasti umelej inteligencie. Analytici uviedli, že Microsoft napreduje, pokiaľ ide o popis svojej produktovej stratégie a predstavenie technológie ChatGPT od OpenAI. Túto technológiu implementoval do svojho internetového vyhľadávača Bing.

Pritom ChatGPT je len jednou z mnohých technológií „generatívnej umelej inteligencie“, ktoré by mohli rozprúdiť množstvo odvetví tým, že by samy vytvorili text, obrázky, video a počítačový programovací kód. Generatívna technológia umelej inteligencie už nachádza uplatnenie v marketingu, reklame, pri vývoji liekov, právnych zmluvách, videohrách, zákazníckej podpore a digitálnom umení.

Kľúčom k vzostupu generatívnej AI sú vylepšené modely spracovania prirodzeného jazyka, ktoré pomáhajú počítačom pochopiť spôsob, akým ľudia píšu a hovoria. OpenAI je súčasťou vlny NLP startupov (Natural language processing, slovenský význam je spracovanie prirodzeného jazyka), ktorá zahŕňa AI21 Labs, Anthropic, Cohere a ďalšie.

Všetok softvér umelej inteligencie potrebuje výpočtový výkon na nájdenie vzorov a vyvodenie záverov z veľkého množstva údajov. Nepretržite sa pracuje na budovaní AI čipov pre dátové centrá, samojazdiace autá, robotiku, smartfóny, drony a ďalšie zariadenia. Túto oblasť dopĺňa menej známe odvetvie – Neuromorfika, ktorá ma so sebou priniesť neuromorfné počítače a softvér, ktoré majú byť akýmsi doplnkom, či náhradou za súčasné počitače kvôli nepostačujúcemu výkonu (tejto téme som sa venoval v jednom podcaste, ktorý nájdete tu).

Akvizíciea investície do AI verejných spoločností:

Akcie spoločnosti Mobileye Global, ktoré oddelil Intel, vzrástli približne 36 % od ich prvej verejnej ponuky. Mobileye vyvíja a vyrába pokročilé asistenčné systémy pre vodiča a technológie autonómneho riadenia.

Nvidia poskytuje nástroje na vývoj softvéru na vytváranie aplikácií umelej inteligencie. Nvidia čelí väčšej konkurencii zo strany startupov s čipmi umelej inteligencie Cerebras, Sambanova a Graphcore. Spoločnosť Advanced Micro Devices (AMD) tiež zintenzívňuje iniciatívy AI.

Niektoré spoločnosti ako IBM boli pri akvizíciách AI agresívne. IBM kúpila od polovice roku 2020 najmenej päť spoločností zaoberajúcich sa umelou inteligenciou. Patria medzi ne Databand.ai, Turbonomic, ReaQta, MyInvenio a WDG Automation.

Alphabet v októbri minulého roka získal Alter za 100 miliónov dolárov, startup s avatarom AI, ktorý umožňuje značkám a tvorcom vyjadrovať virtuálne identity. Cieľom akvizície je pomôcť spoločnosti Google zvýšiť ponuku obsahu a konkurovať iným platformám ako je TikTok.

Pre mnohé spoločnosti si získanie náskoku s AI vyžaduje neustále investície do výpočtovej, sieťovej a dátovej infraštruktúry. Spomeňte si na gigantov cloud computingu Amazon, Baidu, čí spomínaný Microsoft a Google, ktorí kupujú výrobcov čipov, firmy podnikového softvéru čím využívajú nástroje AI v mnohých aplikáciách.

Samotný Amazon používa AI na prispôsobenie online maloobchodných ponúk a odporúčanie produktov návštevníkom webových stránok. Monštrum (myslený je Amazon) elektronického obchodu tiež používa robotiku a AI vo svojich dátových centrách. Okrem toho Amazon využíva AI v maloobchodných predajniach. Za zmienku stoja viac ako 30 obchodov Amazon Fresh a viac ako 25 obchodov Amazon Go v USA a dva obchody Whole Foods Market, ktoré používajú platobnú technológiu Just Walk Out.

Samsung vyrába mobilnú radu procesorov Samsung Exynoss obsahujúce pokročilé NPU (neurónové spracovateľské jednotky), ktoré sú optimalizované tak, aby ponúkali rýchlosť, energetickú účinnosť a dosahovali špičkový výkon určený na maximalizáciu sily AI. Zatiaľ čo jej pamäťové riešenia vrátane mobilného DRA LPDDR5 sú optimalizované tak, aby zvládli náročné požiadavky na výkon AI systémov. Riešenia spoločnosti HBM2E ponúkajú výkon, kapacitu a efektívnosť potrebnú na podporu technológií AI novej generácie. Pritom jej nízko latentné úložné zariadenia, vrátane Z-SSD, sú navrhnuté tak, aby spravovali pracovné zaťaženie AI a HPC (výpočtový cluster). Pamäťové riešenia, ako je Samsung Autossd, postupujú vývojom inteligentných automobilov tým, že umožňujú efektívnu a vysokorýchlostnú spätnú väzbu vozidla, zatiaľ čo automatické procesory Exynosu ponúkajú schopnosti AI prostredníctvom integrovaných NPU.

Google samozrejme používa AI na lepšie analyzovanie zložitých vyhľadávacích výziev, čo mu pomáha poskytovať relevantné reklamy a výsledky na webe. Google navyše používa nástroje AI v digitálnej reklame.

Salesforce na svojej zákazníckej konferencii Dreamforce v septembri predstavil nové nástroje založené na AI. Hlavný konkurent NvidieIntel sa medzitým snaží dohnať vývojové nástroje umelej inteligencie.

Marc Andreessen zo známeho fondu rizikového kapitálu a16z raz vyjadril myšlienku ako „softvér žerie svet“ tým, že pretvára mnohé odvetvia prostredníctvom automatizácie. Rovnakým spôsobom sa teraz od umelej inteligencie očakáva modernizácia softvéru.

Uprostred nedostatku softvérových inžinierov uľahčujú programovacie nástroje s nízkym kódom obchodným jednotkám vývoj aplikácií umelej inteligencie. Softvér DataRobot je súčasťou novej vlny AI startupov, ktoré prinášajú na trh nástroje s nízkym kódom.

Medzitým Snowflake ako aj Databricks sa snažia otriasť databázovým trhom bleskovo rýchlou analýzou tzv. „neštruktúrovaných údajov“ získaných zo senzorov. Jedným z príkladov môže byť streamovanie videa. Databricks na svojom nedávnom summite o umelej inteligencii oznámil viacero open source projektov.

Nástroje umelej inteligencie zohrávajú veľkú úlohu aj v starom podnikaní, čím ženie firmy ako Meta Platforms aka Facebooku do nových iniciatív (firme Meta sme tiež venovali pozornosť v jednom našom podcaste). Meta povedala, že postavila nový superpočítač s umelou inteligenciou. Počítač od Meta s názvom AI Research Supercluster využíva čipy od Nvidie.

Ako je známe, Apple medzitým v tichosti pokračuje vo vytváraní aktív umelej inteligencie. Ten si najal bývalého vedca Samyho Bengia zo spoločnosti Google, ktorý opustil internetový vyhľadávací gigant uprostred nepokojov v jeho oddelení výskumu umelej inteligencie.

Ešte spät k Microsoftu. Ten v apríli 2021 získal výrobcu softvéru na rozpoznávanie reči Nuance Communications, ktorého nástroje umelej inteligencie sú široko používané na trhu zdravotnej starostlivosti. Okrem toho sa Microsoft zameriava na poskytovanie nástrojov Nuance AI zákazníkom v oblasti zdravotnej starostlivosti prostredníctvom svojej platformy cloud computingu Azure.

IBM, Accenture a Infosys vlastnia 28 % z 17 miliárdového trhu IT služieb s umelou inteligenciou. Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré poskytujú služby informačných technológií založené na AI je tiež Epam Systems, či Palantir.

Výrobca digitálnych médií a marketingového softvéru Adobe na nedávnej konferencii predstavil cloudové nástroje, ktoré spoločnostiam umožnia lepšie personalizovať obsah pre zákazníkov vo veľkom meradle.

V sektor Automotive bola po desaťročia hlasová asistencia v aute inplementovaná najmä do luxusných vozidiel. Teraz, keď sa AI stáva čoraz dostupnejšou, stáva sa mainstream. Predpokladá sa, že 90 % nových vozidlách predávaných po celom svete budú mať do roku 2028 hlasových asistentov.

  • Informačný a zábavný systém Mercedes Benz User Experience (MBUX) je jedným z lídrov v oblasti hlasovej asistencie v aute. Podobne ako pri Siri od Apple, aj asistent AI reaguje na „Hej, Mercedes“ a reaguje na jednoduché hlasové príkazy, ako napríklad „zapni rádio“.
  • Hlasový asistent ako je Amazon Alexa sa presúva do vozidiel od Fiat Chrysler a nový Nvidia Drive Concierge sa stáva komerčne dostupným.
  • Auto, ktoré niekto riadi, môže byť dôležitou formou sebavyjadrenia. Výrobca luxusných automobilov Porsche teraz ponúka nové možnosti umelej inteligencie, aby svojim zákazníkom zabezpečil prispôsobené vozidlo a zážitok z jazdy. Prostredníctvom svojho konfiguračného systému založeného na strojovom učení, „Recommendation Engine“, Porsche navrhuje balíčky vozidiel na základe individuálnych preferencií vodičov. Rovnako ako pri každom dobre zostavenom algoritme strojového učenia sú presné tréningové údaje základom inovácie Porsche. Spoločnosť počas vývoja vyškolila viac ako 270 modelov strojového učenia, aby vytvorila čo najefektívnejšie odporúčania. Výsledkom je, že nástroj AI efektívne využíva vzory údajov na predpovedanie výberu zákazníkov. Dnes sú odporúčania Porsche AI na viac ako 90 % presné, pričom presnosť sa zlepšuje pri každom použití a zadávaní údajov.
  • Tesla si od humanoidného robota z názvom Optimus sľubuje veľmi veľa. Podľa Muska má zmeniť predstavu o tom, čo je ekonomika. Robot bude môcť robiť všetko, čo nechce robiť človek. Ten má priniesť „éru hojnosti“ a zmeniť svet ešte viac ako autá. Poslednú novinku, ktorú Musk počas otvorenie Giga Texas minulý rok uviedol, že Tesla chystá nový „futuristický“ elektromobil určený špeciálne pre platformu Tesla Robotaxi. Robotaxi má byť niečo ako robotizovaný Uber, v rámci ktorého jazdia autonómne elektromobily bez vodiča. Reč bola aj o beta verzii systému autonómneho riadenia s názvom Full Self-Driving. Takže áno, Tesla môže byť ďalšou firmou, ktorá zohrá kľúčovou úlohu v AI. Viac sa o novinkách dozvieme 1. marca, kedy má Tesla predstaviť svoj Master Plan 3. Okrem iného, spoločnosť má vyvinutú technológiu Tesla Autopilot, ktorá je pokročilou funkciou asistenčného systému vodiča, Tá ponúka centrovanie do jazdných pruhov, adaptívny tempomat, samoparkovanie a možnosť automatickej zmeny jazdného pruhu. Okrem toho dokáže autonómne navigovať na diaľniciach s obmedzeným prístupom a ponúka možnosť privolať auto do az garáže alebo parkovacieho miesta.
  • Spoločnosť General Motors pre operácie produktového dizajnu využíva technológiu strojového učenia. GM nasadzuje na robotoch cloudový nástroj na klasifikáciu obrázkov na detekciu chybných komponentov.
  • Volkswagen investoval 2,6 miliardy dolárov do startupu Argo AI v oblasti samoriadiacich áut.
  • BMW využíva umelú inteligenciu na riadenie energie vo svojich budovách. Konvenčné metódy energetického manažmentu sa začali ukázať ako zastarané, preto spoločnosť zaviedla AI a inteligentné dáta. Od výskumu a vývoja až po administratívu a zákaznícku podporu, BMW používa AI vo všetkých možných oddeleniach. Spoločnosť využíva nielen AI, ale aj jej identické technologické formy, ako je spracovanie prirodzeného jazyka (NLP). Pridáva hodnotu pre zákazníkov, zamestnancov a obchodné procesy. Napríklad zákazníci získajú pomoc od inteligentného osobného asistenta priamo vo vozidlách, zatiaľ čo zamestnanci dostanú pomoc od prekladateľských nástrojov a asistentov na spracovanie kontextu v administratívnych procesoch.

S rastúcimi investíciami a vývojom AI bude vplyv technológií na naše autá a celkový automobilový priemysel naďalej rásť. Vďaka vysokokvalitným školiacim údajom môžu značky a výrobcovia vozidiel zostať na špici inovácií AI a využiť jej schopnosti na uskutočnenie našej futuristickej vízie áut.

Výpočtové systémy a softvér, ktoré sa vyvíjajú s údajmi, dokážu vyriešiť neriešiteľné problémy, automatizovať prácu so znalosťami a urýchliť integráciu technológií do každého ekonomického sektora. Prijatie neurónových sietí by sa malo ukázať ako významnejšie ako zavedenie internetu a vytvoriť hodnotu v hodnote desiatok miliárd dolárov. Vo väčšom rozsahu budú tieto systémy vyžadovať bezprecedentné výpočtové zdroje a výpočtový hardvér špecifický pre umelú inteligenciu (AI), ktoré by mal dominovať dátovým centrám cloudu novej generácie, a ktoré trénujú a prevádzkujú modely umelej inteligencie.

Potenciál pre koncových používateľov je jasný: konštelácia inteligentných zariadení poháňaných umelou inteligenciou, ktoré prenikajú do životov ľudí a menia spôsob, akým trávia, pracujú a hrajú sa. Prijatie umelej inteligencie by malo transformovať každý sektor, ovplyvniť každé podnikanie a katalyzovať každú inovačnú platformu.

PS: Ak viete o firme, ktorá sa zaoberá umelou inteligenciou a verejne obchodovateľná na burze, dajte mi prosím vedieť.

Aktualizované: 28. február 2023